Věda18. června  2010  

Ceny Grantové agentury České republiky - Behaviorální farmakologie

Potkan, orientující se na skrytém ostrůvku ve vodním bludišti vzhledem k okolním navigačním vodítkům - Foto: Iva Prokopová

Potkan, orientující se na skrytém ostrůvku ve vodním bludišti vzhledem k okolním navigačním vodítkůmFoto: Iva Prokopová

Předseda Grantové agentury České republiky Petr Matějů předal minulý týden ceny a čestné uznání za nejlepší vědecké projekty ukončené v loňském roce. Oceněn byl tým Víta Nováka z Fyzikálního ústavu Akademie věd za výzkumy v mladém oboru elektroniky nazývaném spinotronika. Upoutaly také projekty Jana Štochla z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, který zkoumá projevy Parkinsonovy nemoci, a Radana Slavíka z Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd. Ten se zabývá laditelnými vláknovými prvky využívanými při přenosu a zpracování optických signálů. Mezi oceněnámi byl i projekt z oblasti tzv. behaviorální farmakologie. To je věda, která zkoumá účinky látek na chování, nejčastěji zvířat. Odborníci z Oddělení neurofyziologie paměti Fyziologického ústavu Akademie věd se v tomto případě zaměřil konkrétně na to, jak podání určitých látek ovlivňuje chování a orientaci v prostoru u myší a potkanů - a to v souvislosti s výzkumem schizofrenie u lidí. Jana Olivová požádala vedoucího vědeckého projektu, doktora Aleše Stuchlíka, o podrobnější představení projektu:

 

Ceny Grantové agentury České republiky

DOWNLOAD (STÁHNOUT)

Autor:  Jana Olivová
 

Nové články v rubrice

 • 22. srpna  2014     Audio  rubrika: Věda

  Změny druhové diverzity

  Už více než 10 let zkoumají čeští biologové rozmanitost ptačích druhů v tropické Africe. Obecnější poznatky vypovídají o změnách druhové diverzity na celé naší planetě.

   
 • 21. srpna  2014     Audio  rubrika: Věda

  Modely ke studiu atmosfér exoplanet

  Světlo hvězd prozradí mnoho o jejich vlastnostech. Může však pomoci odhalit i mnoho zajímavého o planetách, které kolem nich obíhají, a to i díky modelům vypracovaným předním světovým astronomem českého původu.

   
 • 18. srpna  2014     Audio  rubrika: Věda

  Tajemství vzniku Ďáblovy věže

  Český geolog Prokop Závada z Geofyzikálního ústavu Akademie věd vytvořil a v pokusech ověřil novou hypotézu vzniku jedné ze světově významných geologických lokalit, Ďáblovy věže ve Wyomingu v USA.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas