Biologové zkoumají vztah mezi kukačkou a jejími hostiteli

28. březen 2014

Kukačky, jak je obecně známo, kladou svá vejce do cizích hnízd a biologové docházejí k zajímavým poznatkům ohledně vztahu mezi kukačkou a jejím hostitelem.

Hlas kukačky, přesněji řečeno samečků tohoto druhu, asi pozná každý. A každému je asi známý i její způsob rozmnožování: samičky snášejí vejce do hnízd jiných druhů ptáků, kteří pak po vylíhnutí kukaččího mláděte přebírají veškerou péči o ně. Kukačka se už dál nestará.

Tento způsob rozmnožování se odborně nazývá mezidruhový hnízdní parazitismus – a je velmi zajímavý z mnoha ohledů, včetně evoluční biologie. Jaké faktory umožňují kukačce tento hnízdní parazitismus na úkor hostitele provozovat?

Docent Marcel Honza, ředitel Ústavu biologie obratlovců Akademie věd v Brně, který se kukačkami zabývá více než 20 let, získal se svými kolegy mnoho zajímavých poznatků o vztahu kukačky na jedné straně a hostitele na straně druhé.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.