Čeští egyptologové a antropologové opět slaví úspěchy

22. leden 2014

Vědci z Českého egyptologického ústavu představují veřejnosti své úspěchy – a do nových bádání se díky novým přístrojům mohou pustit také jejich kolegové ze Západočeské univerzity v Plzni.

Úspěchy vědců z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představuje nová výstava v přízemí hlavní budovy této fakulty.

Je nazvaná Civilizace na Nilu a ukazuje především lokalitu v egyptském Abúsíru, kde probíhá výzkum v areálu královské pyramidové nekropole doby páté dynastie, a dále na pohřebišti kněží a úředníků doby Staré říše v jižní části lokality a v oblasti šachtových hrobek ze sajsko-perské doby.

Přibližuje také bádání v oblasti súdánské Sabaloky, která přinesla důležité informace o populacích mezolitických lovců-sběračů a raných pastevců.

Nové informace o životě našich předků můžeme očekávat také ze Západočeské univerzity v Plzni, jejíž antropologové a archeologové získali nové špičkové mikroskopické vybavení za téměř milion korun.

Umožní jim pustit se do nových typů výzkumů, například prozkoumat detailně lidské kosterní pozůstatky nebo různé artefakty.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.