Co je elektronová krystalografie

1. říjen 2014

S ohledem k pokračující miniaturizaci v mnoha oblastech techniky i materiálových věd, také čeští vědci zdokonalují stávající metody a hledají nové postupy pro výzkum v oblastech miniaturních rozměrů. Cestu může usnadnit elektronová krystalografie.

Většina technologií v současné době směřuje k miniaturizaci, elektronikou počínaje, přes senzory až k nanomateriálům, jejichž některé složky mají rozměry měřené v nanometrech, tedy miliontinách milimetru, což jim často dává zcela nové a jinak nedosažitelné fyzikální a chemické vlastnosti, a které samy o sobě přinášejí zcela nové technologické možnosti.

Důležitým nástrojem pro výzkum na takto malých škálách je elektronová krystalografie, která používá elektronové záření ke studiu krystalů o rozměrech desítek nebo stovek nanometrů. Odborníkem v této oblasti vědy je doktor přírodních věd Lukáš Palatinus z Oddělení strukturní analýzy Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.