Jak podpořit růst lanýžů u nás?

24. leden 2014

Když se řekne lanýže, většina z nás si asi vybaví drahou cizí pochoutku. Čeští mikrobiologové zkoumají, zda a za jakých podmínek by se u nás dalo podpořit cílené pěstování lanýžů, které se, což asi všichni nevědí, u nás vyskytují přirozeně.

Podrobněji poznat mykorhizní houby, které žijí v symbióze s kořeny rostlin, dodávají jim vodu a v ní rozpuštěné minerální látky a na oplátku získávají zdroje energie v podobě uhlíkatých sloučenin. Pochopit přínos mykorhizních hub a půdních mikroorganismů pro stabilizaci půdy a její fungování, ale také popsat, jak se houby adaptují na těžké kovy, jako stříbro, měď, kadmium nebo zinek v půdě – to jsou jen některé ze základních úkolů odborníků z Laboratoře biologie hub Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.