Konference o zrcadlově obrácených sloučeninách

1. srpen 2014

Levou botu na pravou nohu jen tak neobujeme, navléct levou rukavici na pravou ruku také nelze – a podobné jevy se vyskytují nejen v živočišné říši, ale dokonce už na úrovni jednotlivých chemických sloučenin.

Jedna z obou forem – vlastně prostorových uspořádání – obvykle v přírodě převažuje. A navíc se obě formy nemusí chovat stejně, což někdy není důležité, jindy to však může mít dalekosáhlé důsledky. Chiralita je běžná je zejména u molekul organických látek, takže například v živých organismech na Zemi se vyskytují téměř výhradně levotočivé aminokyseliny, a nikoliv pravotočivé.

Na podrobnosti se Jana Olivová ptala doktora Iva Starého z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, předsedy organizačního výboru široké multidisciplinární mezinárodní konference Chirality 2014, na kterou se tento týden sjelo do Prahy na 300 odborníků z více než 30 zemí světa.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.