Medaile Učené společnosti za výzkum nádorových virů

21. květen 2014

Učená společnost České republiky ocenila předního českého virologa – Jan Svoboda přispěl k poznání virů, které mohou způsobit nádorové bujení

Některé viry mohou způsobit, že se normální buňka zvrhne v buňku nádorovou. Významným dílem k tomuto – tehdy zcela převratnému – zjištění a k poznání a těchto virů a mechanismů, jakými dané viry působí, působí, přispěl náš přední celosvětově uznávaný virolog, profesor Jan Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd – Učená společnost České republiky jeho celoživotní přínos ocenila Medailí za zásluhy o rozvoj vědy.

Jan Svoboda vzpomíná na svá studia: „Mě vždycky zajímala biologie buňky, která je dodneška v základech nádorového výzkumu. Snažil jsem se získat možnost pracovat se živými buňkami, což se mi jako studentovi podařilo v laboratoři tkáňových kultivací v Ústavu organické chemie a biochemie. Dostal jsem se i k nádorovým virům, které – jak jsem sám viděl, změní normální buňku na nádorovou za pár dní. Bylo zřejmé, že viry mají jistou genetickou informaci, která je za tu změnu odpovědná.“

03126081.jpeg

Jan Svoboda chtěl nejprve podrobně popsat proces, jakým se – právě působením určitých virů – změní normální buňky v nádorové. Začal tedy pracovat na kuřecích retrovirech, které vyvolávají jeden zhoubný nádor drůbeže. Tyto práce se staly základem, na kterém stojí dnešní poznatky o retrovirech i o genech, jejichž porucha může vést ke zhoubnému bujení.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio