Věda8. července  2014  

Nevítaní vetřelci: kniha o invazních druzích

Wolfgang Nentwig: Nevítaní vetřelci - Foto: Nakladatelství Academia

Wolfgang Nentwig: Nevítaní vetřelciFoto: Nakladatelství Academia

Možná si máme chuť přivézt z dovolené nějakou exotickou rostlinku nebo živočicha – podle odborníků to však nemusí být nejlepší nápad. Jaké důsledky to může mít, dokládají na tom, jak se Evropou šíří řada nepůvodních druhů.

Želva nádherná, psík mývalovitý nebo bolševník nemají na první pohled nic společného, ale přece: jsou to nevítaní vetřelci – alespoň je tak označuje švýcarský profesor Wolfgang Nentwig z University v Bernu spolu s dalšími rostlinami, bezobratlými živočichy i obratlovci, kteří u nás nejsou původní, ale byli sem zavlečeni z jiných koutů světa – přičemž někteří z nich působí problémy v ochraně přírody, ohrožují lidské zdraví nebo mají nepříznivý dopad na ekonomiku. 

 

Jana Olivová požádala jednoho z překladatelů, doktora Jana Pergla z Botanického ústavu Akademie věd v Průhonicích, o podrobnější pohled na problematiku invazních druhů.

Vložit na svůj web

Příběhy o jejich životě i kontrole jejich šíření, doprovázené řadou nevšedních fotografií shrnul do knihy „Nevítaní vetřelci“, kterou s podtitulem „Invazní rostliny a živočichové v Evropě“ právě vydává nakladatelství Academia.
 

Autor:  Jana Olivová
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace