Nové centrum pro výzkum řas v Třeboni

10. září 2014

Nejen základní výzkum, ale i praktické využití jeho výsledků – to je cíl Centra řasových biotechnologií Algatech, které bylo otevřeno v Třeboni v rámci tamního pracoviště Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Historická mlýnice Opatovického mlýna v Třeboni z počátku 18. století prošla výraznou proměnou a slouží jako laboratorní prostory nově otevřeného Centra řasových biotechnologií nazvaného Algatech. Vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd tam mohou ještě intenzivněji a podrobněji než dosud zkoumat řasy, sinice a fotosyntetické bakterie

Jsou ale také schopni vyvíjet nová kultivační zařízení a postupy zpracování řasové biomasy pro výrobu biopaliv, krmiv, potravních doplňků a cenných látek, které by bylo možné využít k léčebným účelům, jako zdroj hodnotných biochemických prvků pro výživu nebo zdravotnictví. Nové centrum tak pomůže i k širšímu praktickému využití výsledků základního výzkumu, a to především v krmivářství, potravinářství, ve farmacii, medicíně, ale třeba i v kosmetice.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.