Pokroky ve výzkumu antihmoty

12. březen 2012

Vědci Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) minulý týden oznámili další nový milník ve výzkumu vlastností antihmoty.

Zkoumají ji mimo jiné proto, že chtějí rozluštit jednu z největších záhad fyziky: Proč žijeme ve vesmíru tvořeném téměř výhradně hmotou, když podle dnešních představ po velkém třesku vzniklo stejné množství hmoty i antihmoty? Co se s touto antihmotou stalo? Podle současných fyzikálních teorií má každá základní, elementární částice hmoty i svou antičástici, která má být jakýmsi jejím zrcadlovým obrazem. K protonu tak existuje jeho protějšek antiproton, k elektronu pozitron atd.

Zkoumat vlastnosti antičástic je však nesmírně obtížné, protože při setkání s běžnou hmotou tzv. anihilují, přestávají existovat. Přesto se už dříve podařilo nejen připravit atomy antivodíku, ale loni je vědci v CERN dokázali udržet na neuvěřitelných tisíc sekund, což už je dostatečně dlouhá doba pro podrobnější výzkumy.

Nyní byl zaznamenán další důležitý úspěch: podařilo se uskutečnit první krok ke spektrálnímu měření antivodíku. To je důležité právě pro přesné porovnání vlastností atomů antivodíku s atomy už dobře prozkoumaného běžného vodíku. Na podrobnosti se Jana Olivová zeptala doktora Jiřího Rameše z Fyzikálního ústavu Akademie věd.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.