Světelný tažný paprsek existuje

24. leden 2013

Už dlouhá řada přístorojů, technik, metod a jevů, které se původně zrodily jen ve fantazii autorů sci-fi, se stala realitou. Vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně na tento seznam přidali další: tzv. světelný tažný paprsek.

Další z prvků vědeckofantastické literatury a filmů se přesouvá z kategorie „fantazie“ do kategorie „skutečnost“ – a to díky vědcům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně.

Ti totiž experimentálně potvrdili princip takzvaného světelného tažného paprsku, který dokáže přitahovat mikroobjekty o velikostech asi stokrát menších, než je průměr lidského vlasu (tedy například elementární částice, ale také třeba bakterie nebo volné buňky) směrem ke zdroji světla.

Pohybují se tedy opačným směrem než fotony světla. Článek o výzkumu brněnských vědců právě uveřejnil prestižní časopis Nature photonics. Jeden z členů vědeckého týmu, doktor Oto Brzobohatý připomíná v rozhovoru s Janou Olivovu, že opačný princip, tedy že světlo před sebou může tlačit mikroobjekty, byl pozorován už dávno.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.