Věda14. března  2011  

Zkoumání ledu - cena pro knihu Ledové Čechy

Ledový květ na skle: kostrovitý krystal, který je vinou omezení podmínek nutných k růstu prakticky pouze dvourozměrný - Foto: Radek Mikuláš

Ledový květ na skle: kostrovitý krystal, který je vinou omezení podmínek nutných k růstu prakticky pouze dvourozměrnýFoto: Radek Mikuláš

Zima odchází - ledu jsme si v ní však užili dostatek. Pozorný pozorovatel mohl zjistit, že led může tvořit bezpočet nádherných útvarů a vyskytovat se v překvapivých podobách.

Řadu jich zachytil a popsal doktor Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd. Své snímky a poznatky shrnul do průvodce nazvaného Ledové Čechy. Za výtvarné zpracování této publikace převzal minulý týden cenu nakladetelství Academia. Jak uvedl v rozhovoru s Janou Olivovu, led ho upoutal už v dětství. Podrobněji se k němu však dostal až mnohem později, kdy se mu jeho vlastní obor - geologie - začal s ledem propojovat: Zjistil přitom, že vědecké poznání ledu je překvapivé nesnadné - a také neúplné. Radek Mikuláš vysvětluje.  

 

Doktor Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd o zkoumání ledu a knize Ledové Čechy

Vložit na svůj web

Autor:  Jana Olivová

Nové články v rubrice

 • 30. října  2014     Audio  rubrika: Věda

  Století fyzikálních objevů

  Nová kniha profesora Ivo Krause dovádí jeho výklad o dějinách fyzikálních objevů až do nejnovější doby.

   
 • 29. října  2014     Audio  rubrika: Věda

  Studium vývoje parazitů a jejich hostitelů

  Jihočeští biologové zkoumají parazity člověka a zvířat na úrovni molekul, buněk i celých organismů – a sledují, jak se paraziti a jejich hostitelé v průběhu evoluce vzájemně ovlivňovali.

   
 • 27. října  2014     Audio  rubrika: Věda

  Příprava kvantových teček ve Fyzikálním ústavu

  Čeští fyzikové mají dlouho tradici v přípravě polovodičů – a úspěšně se zapojují i do hledání nových materiálů pro ně i do využívání vysoce moderních metod jejich přípravy.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas