Věda14. března  2011  

Zkoumání ledu - cena pro knihu Ledové Čechy

Ledový květ na skle: kostrovitý krystal, který je vinou omezení podmínek nutných k růstu prakticky pouze dvourozměrný - Foto: Radek Mikuláš

Ledový květ na skle: kostrovitý krystal, který je vinou omezení podmínek nutných k růstu prakticky pouze dvourozměrnýFoto: Radek Mikuláš

Zima odchází - ledu jsme si v ní však užili dostatek. Pozorný pozorovatel mohl zjistit, že led může tvořit bezpočet nádherných útvarů a vyskytovat se v překvapivých podobách.

Řadu jich zachytil a popsal doktor Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd. Své snímky a poznatky shrnul do průvodce nazvaného Ledové Čechy. Za výtvarné zpracování této publikace převzal minulý týden cenu nakladetelství Academia. Jak uvedl v rozhovoru s Janou Olivovu, led ho upoutal už v dětství. Podrobněji se k němu však dostal až mnohem později, kdy se mu jeho vlastní obor - geologie - začal s ledem propojovat: Zjistil přitom, že vědecké poznání ledu je překvapivé nesnadné - a také neúplné. Radek Mikuláš vysvětluje.  

 

Doktor Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd o zkoumání ledu a knize Ledové Čechy

Vložit na svůj web

Autor:  Jana Olivová

Nové články v rubrice

 • 19. listopadu  2014     Audio  rubrika: Věda

  Lesnická ekonomika a ekosystémové služby lesa

  Odborníci přehodnocují dřívější praxi dávat do lesa maximum prostředků, často bez ohledu na konkrétní přírodní podmínky daného lesa.

   
 • 18. listopadu  2014     Audio  rubrika: Věda

  Podpora aplikovaného výzkumu

  V minulém týdnu jsme zjišťovali, jak se za uplynulých 25 let změnily podmínky pro základní výzkum a pro práci vědců v něm. Podívejme se dnes na oblast výzkumu aplikovaného.

   
 • 14. listopadu  2014     Audio  rubrika: Věda

  Věda 25 let po listopadu 1989

  Uplynulé čtvrtstoletí znamenalo velký pokrok i pro naši vědu. Ale i v této oblasti je třeba řešit problémy ve způsobu financování i ve vědecké práci samé.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas