Věda14. března  2011  

Zkoumání ledu - cena pro knihu Ledové Čechy

Ledový květ na skle: kostrovitý krystal, který je vinou omezení podmínek nutných k růstu prakticky pouze dvourozměrný - Foto: Radek Mikuláš

Ledový květ na skle: kostrovitý krystal, který je vinou omezení podmínek nutných k růstu prakticky pouze dvourozměrnýFoto: Radek Mikuláš

Zima odchází - ledu jsme si v ní však užili dostatek. Pozorný pozorovatel mohl zjistit, že led může tvořit bezpočet nádherných útvarů a vyskytovat se v překvapivých podobách.

Řadu jich zachytil a popsal doktor Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd. Své snímky a poznatky shrnul do průvodce nazvaného Ledové Čechy. Za výtvarné zpracování této publikace převzal minulý týden cenu nakladetelství Academia. Jak uvedl v rozhovoru s Janou Olivovu, led ho upoutal už v dětství. Podrobněji se k němu však dostal až mnohem později, kdy se mu jeho vlastní obor - geologie - začal s ledem propojovat: Zjistil přitom, že vědecké poznání ledu je překvapivé nesnadné - a také neúplné. Radek Mikuláš vysvětluje.  

 

Doktor Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd o zkoumání ledu a knize Ledové Čechy

Autor:  Jana Olivová

Nové články v rubrice

 • 16. září  2014     Audio  rubrika: Věda

  Planety u dvojhvězd

  Hledání planet u cizích hvězd ukazuje stále zřetelněji, že realita nejen dostihuje, ale často i překračuje naše představy o tom, kde všude mohou být a jak mohou vypadat.

   
 • 15. září  2014     Audio  rubrika: Věda

  Výzkumy alergenní rostliny ambrózie

  Invazní rostlina ambrózie peřenolistá vytváří velké množství vysoce alergenního pylu, botanici proto hledají cesty, jak její výskyt co nejvíc omezit.

   
 • 12. září  2014     Audio  rubrika: Věda

  CEITEC MU v Brně

  Dnes se v Brně nově otevírají dvě budovy Středoevropského technologického institutu - Masarykova univerzita, které rozšiřují vědeckovýzkumné možnosti centra excelenctní vědy CEITEC.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas