Věda14. března  2011  

Zkoumání ledu - cena pro knihu Ledové Čechy

Ledový květ na skle: kostrovitý krystal, který je vinou omezení podmínek nutných k růstu prakticky pouze dvourozměrný - Foto: Radek Mikuláš

Ledový květ na skle: kostrovitý krystal, který je vinou omezení podmínek nutných k růstu prakticky pouze dvourozměrnýFoto: Radek Mikuláš

Zima odchází - ledu jsme si v ní však užili dostatek. Pozorný pozorovatel mohl zjistit, že led může tvořit bezpočet nádherných útvarů a vyskytovat se v překvapivých podobách.

Řadu jich zachytil a popsal doktor Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd. Své snímky a poznatky shrnul do průvodce nazvaného Ledové Čechy. Za výtvarné zpracování této publikace převzal minulý týden cenu nakladetelství Academia. Jak uvedl v rozhovoru s Janou Olivovu, led ho upoutal už v dětství. Podrobněji se k němu však dostal až mnohem později, kdy se mu jeho vlastní obor - geologie - začal s ledem propojovat: Zjistil přitom, že vědecké poznání ledu je překvapivé nesnadné - a také neúplné. Radek Mikuláš vysvětluje.  

AudioStáhnout
 

Doktor Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd o zkoumání ledu a knize Ledové Čechy

Autor:  Jana Olivová
 

Nové články v rubrice

 • 18. srpna  2014     Audio  rubrika: Věda

  Tajemství vzniku Ďáblovy věže

  Český geolog Prokop Závada z Geofyzikálního ústavu Akademie věd vytvořil a v pokusech ověřil novou hypotézu vzniku jedné ze světově významných geologických lokalit, Ďáblovy věže ve Wyomingu v USA.

   
 • 15. srpna  2014     Audio  rubrika: Věda

  Letní tábor VŠCHT pro malé chemiky

  Vysoká škola chemicko-technologická v Praze pořádá ve svých laboratořích letní tábor pro mladší i starší děti, které baví odhalovat tajemství a krásu chemických pokusů.

   
 • 12. srpna  2014     Audio  rubrika: Věda

  Výzkum svahových deformací

  Přírodní vlivy i lidská činnost mohou mít za následky sesuvy půdy – mnohdy ničivé. Mechanismy jejich vzniku v čase i prostoru jsou předmětem intenzivních geomorfologických výzkumů.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas