Výtvarné umění3. listopadu  2008  

Jaroslav Rössler: Autoportrét

Jaroslav Rössler: Autoportrét - Foto: Ateliér Josefa Sudka

Jaroslav Rössler: AutoportrétFoto: Ateliér Josefa Sudka

Představitel české fotografické avangardy, Drtikolův žák - fotograf Jaroslav Rössler, který se narodil v roce 1902 a zemřel v roce 1990, dnes náleží k nedůležitějším postavám světové vizuální kultury. Rösslerovu tvorbu, vyznačující se průkopnictvím radikálního abstrahování v médiu, jež bývá chápáno povýtce realisticky, připomenou dvě výstavy jeho fotografií vybraných ze sbírky umění finanční skupiny PPF. Tu první nazvanou - Jaroslav Rössler - AUTOPORTRÉT - můžeme vidět do 4. ledna v Ateliéru Josefa Sudka v ulici Újezd 30 v Praze, ta druhá nazvaná - OBJEVY JAROSLAVA RÖSSLERA - bude zahájena tuto středu v Galerii Louvre na Národní třídě v Praze.

V Ateliéru Josefa Sudka si Karel Oujezdský pozval k mikrofonu kurátora obou výstav Josefa Mouchu. Zeptal se ho, jaký má komorní výstava Rösslerových fotografií v kontextu prezentace jeho díla význam.

Autor:  Karel Oujezdský
 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2014     Audio  rubrika: Výtvarné umění

  Barokní svět mistra Rubense v Zakopanem

  Polské město Zakopane připravilo na prázdninové měsíce pro turisty příjemné překvapení. Až do 31. srpna mohou v Městské galerii umění navštívit unikátní výstavu 81 grafik nazvanou Síla i patos. Barokní svět mistra Rubense...

   
 • 23. července  2014     Audio  rubrika: Výtvarné umění

  Potkat Mondriana v červené, žluté a modré

  V galerii Tate Liverpool, jedné ze čtyř z rodiny galerií Tate se koná výstava nazvaná Mondrian a jeho ateliéry. Záměrem je představit umělcovu tvorbu prostřednictvím míst, kde tvořil a nezřídka i žil.

   
 • 22. července  2014     Audio  rubrika: Výtvarné umění

  Fotografoval válku a zřejmě ho to stálo život

  Gilles Caron (1939-1970) patří mezi nejvýznamnější fotožurnalisty druhé poloviny dvacátého století. Galerie Jeu de Paume ve francouzském městě Tours mu připravila ojedinělou retrospektivní výstavu, která potrvá do 2....

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas