Výtvarné umění23. srpna  2012  

Igor Piačka: Nahoru a dolů

Igor Piačka, Brána (suchá ihla, mezzotinta) - Foto: Igor Piačka

Igor Piačka, Brána (suchá ihla, mezzotinta)Foto: Igor Piačka

Do Galerie Hollar na Smetanově nábřeží v Praze se můžete vypravit na výstavu grafických listů slovenského malíře, grafika a ilustrátora, letošního padesátníka Igora Piačka.

Výstava nese název „Nahoru a dolů“, ale jak tvrdí její kurátor Ludovít Petránský, mohla by se klidně jmenovat třeba „Tělo a duše“ nebo „Rozum a cit“. 

Igor Piačka se narodil v roce 1962 v česko-slovenské rodině v Třebíči, ale vyrůstal ve Vrbovom na Slovensku. V roce 1989 absolvoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě v oddělení volné grafiky a knižní tvorby vedeném profesorem Albínem Brunovským a na počátku 90. let působil na této škole jako asistent na katedře grafiky. 

Na pražské výstavě převažují figurální grafiky vytvořené technikou leptu a suché jehly, někdy v kombinaci s mezzotintou nebo akvatintou. 

O stručnou charakteristiku Piačkovy tvorby požádal Karel Oujezdský v Galerii Hollar nejdříve kurátora výstavy Ludovíta Petránského. 

AudioStáhnout
 

V rozhovoru Karla Oujezdského uslyšíte malíře, grafika a ilustrátora Igora Piačka a kurátora výstavy Ludovíta Petránského.

Výstavu grafických listů Igora Piačka nazvanou „Nahoru a dolů“ můžete v Galerii Hollar na Smetanově nábřeží v Praze 1 navštívit do 16. září

Autor:  Karel Oujezdský
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2014     Audio  rubrika: Výtvarné umění

  Barokní svět mistra Rubense v Zakopanem

  Polské město Zakopane připravilo na prázdninové měsíce pro turisty příjemné překvapení. Až do 31. srpna mohou v Městské galerii umění navštívit unikátní výstavu 81 grafik nazvanou Síla i patos. Barokní svět mistra Rubense...

   
 • 23. července  2014     Audio  rubrika: Výtvarné umění

  Potkat Mondriana v červené, žluté a modré

  V galerii Tate Liverpool, jedné ze čtyř z rodiny galerií Tate se koná výstava nazvaná Mondrian a jeho ateliéry. Záměrem je představit umělcovu tvorbu prostřednictvím míst, kde tvořil a nezřídka i žil.

   
 • 22. července  2014     Audio  rubrika: Výtvarné umění

  Fotografoval válku a zřejmě ho to stálo život

  Gilles Caron (1939-1970) patří mezi nejvýznamnější fotožurnalisty druhé poloviny dvacátého století. Galerie Jeu de Paume ve francouzském městě Tours mu připravila ojedinělou retrospektivní výstavu, která potrvá do 2....

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas