Jak využít městský prostor? Zaplnit street artem a urban sportem

20. květen 2015

V hlavním městě Francie skončil v neděli 17. května druhý ročník festivalu zaměřeného na umění ulice - Villette Street Festival. Přehlídka ukázala kromě hudby, tance i nové sportovní disciplíny, které vznikají s přeměnou měst.

Street art ale i nadále v Paříži patřil hlavně writerům. Tohle výtvarné umění se pomalu ale jistě dostává z ulice do galerií a s tím i roste cena street artistů.

Programová ředitelka Rébecca Bouillou o pojetí festivalu říká: „Po loňském prvním ročníku Villette Street Festivalu jsme program rozšířili a z původního jednoho víkendu, se letos stala akce dvoutýdenní. Základní myšlenkou je prezentace městských kultur všeho druhu, pouliční umění. A do toho zařazujeme i módu, reklamu, sporty nebo způsoby pouličního stravování. Ukazujeme prostě to, jak se ve městě žije.“

Hlavním pořadatelem se stala kulturní asociace ve známé čtvrti La Villette. A festival se tak usídlil v ohromné secesní budově - La Grande Halle - tak zvané Velké hale, bývalých jatkách. Právě prostory umožnily představit nejrůznější disciplíny městské kultury na jednom místě. Není to jen výtvarné umění, ale i sporty. Programová ředitelka doplňuje: „Uspořádali jsme velké koncerty a taneční představení. Chceme oslovit nejrůznější publikum všech generací. Právě o tomto víkendu jsme zdarma připravili taneční, sportovní i grafické ateliéry.

Loni jsme sice už měli ateliéry graffiti, letos jsme se ale na urban umění zaměřili ještě trochu víc. Protože jak je vidno, street art má čím dál významnější roli na poli současného umění. Mnoho z umělců dnes vystavuje ve velkých galeriích a jejich dílo je ceněno na trhu s uměním. Proto jsme se letos spojili s pařížskou Galerii Wallworks a aukční síni Artcurial, která se zaměřuje na pouliční městské umění. Společně jsme uspořádali velkou výstavu 83 mezinárodních umělců street art. Pozvali jsme taky osm umělců, aby připravili osm obřích pláten, která zdobí Velkou halu zvenku.“

Villette Street Festival v Paříži

Známý pařížský writer Katre, který kombinuje malbu a koláže, v rámci festivalu předělal 32 sloupů podpírající vstup do Velké haly. Více než osmdesát obrazů street artistů, které jsou v hale vystaveny, bude, jak Rébecca Bouillou vysvětluje, nakonec vydraženo: „Dražba obrazů, která proběhne po skončení výstavy i celého festivalu, bude ve spolupráci jak s Artcurial tak Galerií Wallwarks. Výtěžek z prodeje půjde charitativní společnosti Emmaüs, protože právě ta často pomáhá znevýhodněným. Vlastně je to takový uzavřený cyklus, koloběh. Protože umění vzniklé na ulici se dostává do aukční síně, je vydraženo a výtěžek z něj se opět vrátí lidem přežívajícím na ulici.“

Street art se přestavuje ve všech svých technikách, stejně tak tanec a hudba vzešlé z ulice. Není to jen hip hop nebo punk, velkou oblibu získávají v posledních letech třeba tak zvané hoop dance - obruče hula hop. „Kromě toho, že tady představujeme klasické urban sporty, brusle, skateboard, bmx. Máme tady i spolek, který se zaměřuje na městské rybaření. Nebo třeba i Spin Collectif. Skupinu lidí, kteří kombinují jízdu na skateboardu a frisbee za využité městského prostoru - zdí, stěn, plotů, zábradlí. Aby ukázali, v jakém prostoru žijeme a jak ho lze využít, vysvětluje Rébecca Bouillou.

Spustit audio