„Je třeba utáhnout prostor.“ Proporce Trojského zámku měří Jiří Příhoda svými monumentálními objekty

Pohled do výstavy Jiří Příhoda: Sochy (Trojský zámek) - Foto: Tomáš Souček

Pohled do výstavy Jiří Příhoda: Sochy (Trojský zámek)Foto: Tomáš Souček

Výstava nazvaná prostě „Sochy“ představuje objekty, stavby a architektonické návrhy letošního padesátníka, sochaře Jiřího Příhody, který dnes působí v Praze a ve Spojených státech amerických. Retrospektivní výstavou jeho díla pokračuje v Trojském zámku v Praze série sochařských projektů Galerie hlavního města Prahy.

Monumentální objekty Jiřího Příhody se rozhodně v prostoru neztratí. Nádvoří a prázdné sály Trojského zámku se tak zdají vcelku příhodné, neboť blízkost architektury a sochy zde rezonuje porozuměním. „Jeho monumentální práce navíc často využívají nové technologie a materiály, které autor přebírá z průmyslové výroby. Výchozí tvary a funkce jeho objektů pak spoluvytváří futuristickou atmosféru,“ čteme v anonci na webu Trojského zámku. 

 

Na charakter tvorby Jiřího Příhody se Karel Oujezdský zeptal kurátorky výstavy, historičky umění Magdaleny Juříkové, ředitelky Galerie hlavního města Prahy.

Vložit na svůj web

„Je to obdivuhodné dílo, co tu stvořil,“ říká Magdalena Juříková, kurátorka výstavy a ředitelka Galerie hlavního města Prahy, když charakterizuje Jiřího Příhodu jako dynamickou osobnost: „Protože on se opravdu zmocnil toho prostoru Trojského zámku jednak s neobyčejnou invencí, když transformoval řadu věcí konkrétně pro tento prostor, pojal to velice komplexně a vložil do toho spoustu energie.“ 

Autor:  Karel Oujezdský, Milena M. Marešová
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace