Nechte se potěšit retrospektivní výstavou Květy Pacovské. Její Maximum Contrast šíří radost

Pohled do výstavy Květy Pacovské Maximum Contrast - Foto:  Štěpán Grygar

Pohled do výstavy Květy Pacovské Maximum ContrastFoto:  Štěpán Grygar

Rozsáhlou výstavu Květy Pacovské, známé především v zahraničí svými originálními knižními ilustracemi a experimentálními autorskými knihami, můžete navštívit ve výstavních prostorách Galerie hlavního města Prahy v Městské knihovně.

Záměrem projektu je poprvé přestavit domácímu publiku celou šíři mimořádně soustředěné umělecké tvorby, nejen ilustrací a autorských knih, ale také obrazů, sochařských objektů, grafik, kreseb. Dílo Květy Pacovské mohli dosud vidět návštěvníci v řadě světových muzeí a galerií (Centre Georges Pompidou v Paříži, Museum für Angewandte Kunst ve Frankfurtu nad Mohanem aj.). V Praze bude představena její tvorba v této souhrnné koncepci poprvé. 

 

Karel Oujezdský se Květy Pacovské zeptal, jak jako malířka a tvůrkyně trojrozměrných objektů chápe pojem prostoru.

Vložit na svůj web

Knihy Květy Pacovské v nnihkupectví Chantelivre, Paříž - Foto: Marie Sýkorová

Knihy Květy Pacovské v nnihkupectví Chantelivre, PařížFoto: Marie Sýkorová

Malířka a sochařka Květa Pacovská patří k experimentující silné generaci 60. let minulého století
 

 
Studovala v ateliéru Emila Filly, absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Věnuje se grafice, malbě, konceptuálnímu umění a knižnímu designu. Je světově významnou autorkou taktilních trojrozměrných knižních objektů, vydávaných v limitovaných autorských edicích významnými světovými nakladateli, mezi něž patří např. Les Grandes Personnes v Paříži, Ravensburger Buchverlag v Německu, Minedition, Neugebauer Press v Rakousku ad., její autorské knihy byly přeloženy do řady světových jazyků, vycházejí kromě Evropy také v USA, Japonsku a Číně. 

Ilustrátorka Květa Pacovská - Foto: Marie Sýkorová

Ilustrátorka Květa PacovskáFoto: Marie Sýkorová

V letech 1992-1994 byla hostující profesorkou na Hochschule der Künste v Berlíně a v roce 1998 na Kingston University, UK. V letech 1995-1997 realizovala umělecký projekt zahrady v Chihiro Art Museum Azumino v japonském Naganu.  

Prostor, kontrast, barva
 

 
„Dvě složky jsou pro mne důležité,“ podotýká ke své tvorbě umělkyně, „to je forma a barva a těžko říct, která je podstatnější, obě hrají v mém umění zásadní roli.“ Květa Pacovská pracuje s geometrickými tvary, které občas ozvláštňuje asymetrickými prvky: „ty právě dodávají tomu objektu krásu. Já sama jsem v jádru skeptik, proto si myslím, že potřebuju budovat v tomhle světě radost. Není to záměr, ale spíše taková reakce na život, protože okolo nás je tolik smutného, že je potřeba dělat něco hezkého.“ 

Její Kniha pro tebe získala cenu Nejkrásnější kniha Francie 2005
 

 
Její ilustrace jsou nezaměnitelné, její autorské knihy nepřehlédnutelné. Obojí se vyznačují smyslem pro hravost, experimentem a vtipem, překypují výtvarnou a typografickou fantazií. Mimořádný je i autorčin přístup k dětskému čtenáři – Květa Pacovská k němu přistupuje s úctou, jako k rovnocennému partnerovi, který v určitém smyslu může dospělého diváka mnohdy i předčit, ať už se jedná o schopnost bezprostředně přijímat nové tvůrčí podněty, nebo o schopnost vizuální komunikace, jež je u dítěte mimořádně rozvinutá zejména v období, kdy ještě není schopno plné komunikace verbální. 

Autor:  Karel Oujezdský, Milena M. Marešová
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace