Nově objevený. Karel Malich v Museu Kampa „uzavírá kruh“ svých trojrozměrných objektů

Karel Malich ve svém atelieru - Foto: Tomáš Klement

Karel Malich ve svém atelieruFoto: Tomáš Klement

V Museu Kampa se ve světové premiéře představuje ještě do nedávna pohřešovaný reliéf významného českého sochaře Karla Malicha. Na výstavě konané do 31. května dále uvidíte Černobílou plastiku z 60. let minulého století a kolekcí umělcových nových nástěnných reliéfů a zavěšených objektů z posledních pěti let.

Tzv. plzeňský reliéf vytvořil Karel Malich pro jídelnu vysokoškolských kolejí Bolevecká 34 v Plzni-Lochotíně v letech 1978–1980. Unikátní dílo bylo až do loňského jara ukryté v prostorách plzeňských vysokoškolských kolejí. 

 

Na podrobnosti se Karel Oujezdský zeptal kurátora výstavy, historika umění Karla Srpa.

Vložit na svůj web

Karel Malich. Nově objevený (pozvánka) - Foto:  Museum Kampa

Karel Malich. Nově objevený (pozvánka)Foto:  Museum Kampa

„Jsem rád, že se nám se zástupci západočeské univerzity podařilo dohodnout zápůjčku tohoto ztraceného a znovuobjeveného díla Karla Malicha. Podle expertů se jedná o největší reliéf, který Karel Malich v 70. letech vytvořil. Výstava tak dává návštěvníkům jedinečnou šanci poprvé vidět významné dílo tohoto důležitého českého výtvarníka. Celá výstava se odvíjí právě od tohoto reliéfu. Autoři expozice ukazují, jak toto dílo zapadá do celého kontextu tvorby Karla Malicha,“ uvedl člen Správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil. 

Objev zdánlivě ztraceného a umělecké znovuzrození
 

 
Kurátorem výstavy je historik umění Karel Srp, který pozitivně hodnotí možnost představeit jak dvě starší práce Karla Malicha, tak jeho nejnovější tvorbu, neboť se tak jakoby uzavírá pomyslný kruh, když se umělec po letech vrátil ke způsobu vyjádření, jež kdysi zdánlivě natrvalo opustil: „Název té výstavy je jednak doslovný, protože ukazujeme opravdu reliéf, který se zdál být nadobro ztracený, ale jeho význam je také metaforický, postihující fakt, že Karel Malich se ve svých 86 letech zase vrátil k rozsáhlému plastickému dílu. Nikdo z nás nečekal, že se opět k trojrozměrné plastické práci vrátí, protože více než deset let se zabýval pouze kresbami. Takže dnes můžeme vidět podstatný průřez jeho plastikami, vytvořenými za posledních pět let.“ 

František Kupka: Vanoucí modře
 

 
Další výstava, přístupná v Museu Kampa, má název František Kupka: Vanoucí modře. Jde o uvedení tří obrazů, které společně byly vystaveny v Praze v roce 1946 a naposledy k vidění byly před 40 lety v New Yorku. Unikátní dílo můžete vidět do 22. května. 

 

František Kupka: Vanoucí modře - Rozhovor Karla Oujezdského s jednou z autorek výstavy, Helenou Musilovou jste slyšeli v Mozaice 9. února.

Vložit na svůj web

Autor:  Karel Oujezdský, Milena M. Marešová
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace