Výtvarné umění11. dubna  2011  

Obraz Jana Preislera „Pohádka“ v Národní galerii v Praze

Jan Preisler, Pohádka (1904) - Foto: Národní galerie v Praze

Jan Preisler, Pohádka (1904)Foto: Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze pokračuje v sérii výstavních medailonů, díky nimž se veřejnosti postupně představují zajímavá malířská i sochařská díla ze soukromého majetku.

Jan Preisler, Autoportrét - Foto: Národní galerie v Praze

Jan Preisler, AutoportrétFoto: Národní galerie v Praze

Tentokrát můžeme v sídle Sbírky umění 19. století v Klášteře sv. Jiří na Pražském hradě vidět obraz malíře Jana Preislera „Pohádka“ z roku 1904, který Národní galerii do 30. září laskavě zapůjčila aukční Galerie Kodl. 

Malíř, grafik a ilustrátor Jan Preisler, autor několika variant melancholických Černých jezer, se narodil v roce 1872 v Popovicích u Berouna a zemřel v roce 1918 v Praze. Spolu s Antonínem Slavíčkem je považován za jednoho ze zakladatelů českého moderního umění a vůdčí osobnost umělecké generace z rozhraní 19. a 20. století. Ovlivnily ho různé výtvarné proudy – naturalismus, impresionismus, symbolismus i secese. 

Jaký je příběh Preislerova preislerova obrazu „Pohádka“, na to se Karel Oujezdský zeptal v Klášteře sv. Jiří kurátorky Šárky Leubnerové. 

AudioStáhnout
 

O obraze Jana Preislera „Pohádka“ z roku 1904, který Sbírce umění 19. století Národní galerie v Praze zapůjčila aukční Galerie Kodl, hovoří kurátorka Šárka Leubnerová

Obraz „Pohádka“ bude ve Sbírce umění 19. století v Klášteře sv. Jiří na Pražském hradě vystaven do 30. září. 

Autor:  Karel Oujezdský
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2014     Audio  rubrika: Výtvarné umění

  Barokní svět mistra Rubense v Zakopanem

  Polské město Zakopane připravilo na prázdninové měsíce pro turisty příjemné překvapení. Až do 31. srpna mohou v Městské galerii umění navštívit unikátní výstavu 81 grafik nazvanou Síla i patos. Barokní svět mistra Rubense...

   
 • 23. července  2014     Audio  rubrika: Výtvarné umění

  Potkat Mondriana v červené, žluté a modré

  V galerii Tate Liverpool, jedné ze čtyř z rodiny galerií Tate se koná výstava nazvaná Mondrian a jeho ateliéry. Záměrem je představit umělcovu tvorbu prostřednictvím míst, kde tvořil a nezřídka i žil.

   
 • 22. července  2014     Audio  rubrika: Výtvarné umění

  Fotografoval válku a zřejmě ho to stálo život

  Gilles Caron (1939-1970) patří mezi nejvýznamnější fotožurnalisty druhé poloviny dvacátého století. Galerie Jeu de Paume ve francouzském městě Tours mu připravila ojedinělou retrospektivní výstavu, která potrvá do 2....

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas