Obraz Jana Preislera „Pohádka“ v Národní galerii v Praze

Jan Preisler, Pohádka (1904) - Foto: Národní galerie v Praze

Jan Preisler, Pohádka (1904)Foto: Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze pokračuje v sérii výstavních medailonů, díky nimž se veřejnosti postupně představují zajímavá malířská i sochařská díla ze soukromého majetku.

Jan Preisler, Autoportrét - Foto: Národní galerie v Praze

Jan Preisler, AutoportrétFoto: Národní galerie v Praze

Tentokrát můžeme v sídle Sbírky umění 19. století v Klášteře sv. Jiří na Pražském hradě vidět obraz malíře Jana Preislera „Pohádka“ z roku 1904, který Národní galerii do 30. září laskavě zapůjčila aukční Galerie Kodl. 

Malíř, grafik a ilustrátor Jan Preisler, autor několika variant melancholických Černých jezer, se narodil v roce 1872 v Popovicích u Berouna a zemřel v roce 1918 v Praze. Spolu s Antonínem Slavíčkem je považován za jednoho ze zakladatelů českého moderního umění a vůdčí osobnost umělecké generace z rozhraní 19. a 20. století. Ovlivnily ho různé výtvarné proudy – naturalismus, impresionismus, symbolismus i secese. 

Jaký je příběh Preislerova preislerova obrazu „Pohádka“, na to se Karel Oujezdský zeptal v Klášteře sv. Jiří kurátorky Šárky Leubnerové. 

 

O obraze Jana Preislera „Pohádka“ z roku 1904, který Sbírce umění 19. století Národní galerie v Praze zapůjčila aukční Galerie Kodl, hovoří kurátorka Šárka Leubnerová

Vložit na svůj web

Obraz „Pohádka“ bude ve Sbírce umění 19. století v Klášteře sv. Jiří na Pražském hradě vystaven do 30. září. 

Autor:  Karel Oujezdský
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. května  2015     FotogalerieAudio  rubrika: Výtvarné umění

  Tma je jen málem světla

  Mladá fotografka Kristýna Erbenová vystavuje v Galerii Fotografic cyklus nazvaný „V bezetmí“. Barevné snímky zachycují noční krajiny. Výstavu můžete vidět do 21. června ve Stříbrné ulici na Starém Městě v Praze.

   
 • 20. května  2015     Audio  rubrika: Výtvarné umění

  Trinidad v Londýně a karneval na bitevní lodi

  Na řece Temži, přímo proti londýnskému Toweru, kotví křižník Belfast, dnes součást Imperiálního válečného muzea. Momentálně poskytuje prostor k rozměrné výtvarné instalaci nazvané Turisté. Až do 7. září zde můžete vidět...

   
 • 20. května  2015     FotogalerieAudio  rubrika: Výtvarné umění

  Jak využít městský prostor? Zaplnit street artem a urban sportem

  V hlavním městě Francie skončil v neděli 17. května druhý ročník festivalu zaměřeného na umění ulice - Villette Street Festival. Přehlídka ukázala kromě hudby, tance i nové sportovní disciplíny, které vznikají s přeměnou...

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas