Olomoucké Vlastivědné muzeum otevřelo největší tuzemskou výstavu o Františku Josefu I.

28. listopad 2016

František Josef I. patří k nejdéle vládnoucím panovníkům v historii. Počátek jeho vlády je úzce spojen s Olomoucí. V tamním arcibiskupském paláci převzal mladičký panovník 2. prosince 1848 z rukou Ferdinanda Dobrotivého I. vládu nad monarchií.

„František Josef v Olomouci několikrát pobýval, častokrát se sem vracel,“ připomíná kurátorka výstavy Markéta Doláková a vypočítává jeho první návštěvy Olomouce: „Svůj první pobyt uskutečnil už ve 14 letech a později, v 16 letech, kdy se zde zaučoval, měl zde vojenský výcvik, a dokonce s lopatou a krumpáčem v ruce, když to řekneme nadneseně, se tady vlastně učil budování základů. Byla to praktická výuka i teoretická, která se konala coby vojenská část jeho výchovy.“

O Františku Josefovi se z historických pramenů ví, že měl rád zbraně a armádu a miloval lov. Právě v Olomouci, jako čerstvě ustanovený vládce, ulovil svého prvního císařského zajíce. Na výstavě je k vidění školní lavice, za kterou se Franzi, jak mu blízcí říkali, učil. A dokonce i jeho dětské kresby. Podle Markéty Dolákové využilo muzeum i exponáty z vlastních sbírek: „Zejména exponáty pocházející z bezprostřední císaře, například pero, kterým se podepsal do pamětní knihy města Olomouce při své návštěvě v roce 1880. Dochovala se i ta kniha s podpisem, takže návštěvník uvidí alespoň kopii. Současně ukazujeme pero, kterým se podepsal do střelecké knihy a takovou kuriozitou je střelecký terč, do kterého císař vystřelil a jeho rána je tam vyznačená.“

03752862.jpeg

V Olomouci strávil celkem osm měsíců svého životaFrantišek Josef I. na Moravě založil dvě česká gymnázia, v Brně a Olomouci. Tam byl podle ředitele muzea Břetislava Holáska i u prvních maturit: „Na olomouckém gymnáziu se také česky učil. Zúčastnil se maturit hned prvních studentů, takže je v tom i jakási jeho velikost, že na ty maturity přijel. O tom dokonce existuje zápis, takže víme přesně, kdy to bylo a máme na výstavě i jedno z těch maturitních vysvědčení podepsané za přítomnosti mocnáře.“

Město osvětlené pro císařeCísařské návštěvy se v Olomouci těšily obrovské pozornosti. Při noční vyjížďce městem zdobily domy barevné mozaiky. Podle kurátorky Markéty Dolákové některé z nich restaurátoři speciálně pro výstavu zrekonstruovali: „Pro císaře při jeho návštěvách byl připraven večerní slavnostní program, projížďka slavnostně osvětleným městem. V dobových novinách se to označuje jako iluminace města. Fungovalo to tak, že občané museli předem vyzdobit fasády svých domů, současně se zdobila také veřejná prostranství města. U nás se dochovaly takové průsvitky nebo skleněné mozaiky, které se mohly dávat před okna domů a byly zezadu prosvětlovány, takže vytvářely takový působivý barevný obrazec. Vyskytovaly se tam například symboly spojené s císařem, císařská koruna nebo jeho osobní heslo Viribus Unitis, neboli spojenými silami.“

03752858.jpeg
Spustit audio