Pohřeb Karla IV. byl strhující podívanou. 564 černě oděných světlonošů na cestě Otce vlasti k historické nesmrtelnosti

2. prosinec 2016

Pražské Národní muzeum otevřelo v prostorách Českého muzea hudby na Malé Straně jednu z posledních výstav připomínajících 700. výročí narození Karla IV. Expozice nazvaná Když císař umírá symbolicky představuje téma smrti a zároveň historické nesmrtelnosti významného panovníka.

V prosinci 1378 kráčelo v čele pohřebního průvodu 564 černě oděných mužů s rozžatými svícemi. Pohřbu se účastnili zástupci předních panských rodů, staroměstští a novoměstští konšelé a další významní měšťané. Smrt a pohřeb Karla IV. je sice hlavním tématem výstavy, ale zdaleka ne jediným. Kurátor, historik Vít Vlnas, přibližuje hlavní ideu: „Tato výstava není o smrti, ale o počátku nesmrtelnosti Karla IV. Pro středověkého člověka nebyla smrt koncem, ale přechodem. Proto i ten pohřeb byl vlastně přechodovým rituálem a něčím, co otevíralo naopak cestu do nového, lepšího života. Ale i v případě Karla IV. to byla současně cesta do jeho historické nesmrtelnosti, jíž jsme svědky.“

Koncepce výstavy vycházela z exponátů, které má Národní muzeum ve svých sbírkáchSamotné uspořádání se skládá z několika částí. Při vstupu do dvorany muzea návštěvníky ohromí monumentální kopie sochy trůnícího císaře Karla IV. ze Staroměstské mostecké věže. První část výstavy pak představí kulturu a život ve středověkém městě z doby vlády Lucemburků v českých zemích. Další část je věnována tématu smrti, umírání a roli církve ve středověku.

03755400.jpeg

Doprovodný program:
Šest večerů za Karla IV. 30. 11. 2016–5. 12. 2016; Večerní komentované prohlídky 11. 1., 8. 2., 9. 3. 2017 – 19.00 hod; Víkendové odpolední komentované prohlídky 21. 1., 18. 2., 18. 3. 2017 – 14.00 hod; Aspoň na víkend se rozlučte s rokem Karla IV. 18. 2. 2017, 13.00 – 17.00 Pojďte s námi udělat symbolickou tečku za karlovským rokem plným oslav. Pro děti bude připravena výtvarná dílna inspirovaná dobou a osobností Karla IV. Dospělí mohou na Otce vlasti zavzpomínat na komentované prohlídce výstavou.

Hlavní část výstavy je zaměřena na klíčový moment smrti a pohřeb samotného Karla IV. Lze v ní vidět rekonstrukci obřadní cesty Karlova smutečního průvodu, prezentaci textilií z královské hrobky na Pražském hradě nebo, třeboňské antependium se znaky Jana Rožmberka a Elišky z Halsu se sakrálními motivy, překrásné monstrance, medailony a části náhrobních desek. Korunou výstavy je podle Víta Vlnase restaurovaný trojdílný dřevěný oltář ze Slavětína.

Závěrečný oddíl výstavy se pak věnuje uměleckým dílům především z 19. století, které představují trvalou paměť Karlových skutků a které se vztahují k majestátu jeho „druhého života“„19. století je dobou navazující na barokní kult Karla IV. Díky tomu byl tehdy uváděn do souvislostí nejen s teritoriálním, ale i s jazykovým vlastenectvím. To bývalo často zdůrazňováno vlastenci, ať v souvislosti s podporou vzdělanosti, založením univerzity nebo láskou k českému jazyku.“ podotýká Vít Vlnas, „Ta je někdy až účelově vynášena, i když zároveň víme, že opravdu česky uměl, že se česky znovu učil po návratu z Francie. Ve výtvarném umění se to v 19. století projevuje tak, že Karel IV. je zpodobován coby postava velmi důstojná a respektovaná, což ale zároveň znamená, postava velmi statická. Ta vlastenecká představa vypadá tak, že on vždy buď stojí nebo sedí a něco zakládá, to je jeho základní funkce.“

Projděte si poslední cestu slavného císaře na vlastní kůžiNárodní muzeum v rámci oslav karolinského výročí připravilo také speciální mobilní aplikaci s názvem Charles GO, díky které si zájemci budou moci projít poslední cestu Karla IV. a navštívit další místa, která se vážou k jeho době.Aplikace prostřednictvím GPS lokátoru nabídne uživatelům informace o památkách nebo historických událostech vztahujících se k místu, na kterém se právě nachází. Aplikace je ke stažení na stránkách www.charlesgo.cz

Spustit audio