Pozor, nepropásněte příležitost! Maxim Velčovský nabízí v Brně Vše za 39

Maxim Velčovský, Vše za 39 (Moravská galerie v Brně) - Foto: Gabriel Urbánek

Maxim Velčovský, Vše za 39 (Moravská galerie v Brně)Foto: Gabriel Urbánek

U příležitosti letošních čtyřicátých narozenin předního českého designéra Maxima Velčovského uspořádala Moravské galerie v Brně v Uměleckoprůmyslovém paláci výstavu s víceznačným názvem Vše za 39. Vernisáž je plánována na 10. března a expozici můžete navštívit do 22. května.

Název brněnské výstavy odkazuje nejen k umělcovu věku, ale hlavně k produktovému designu, který Velčovského proslavil nejen v Česku, ale i ve světě. „…její dvojsmyslný název významově osciluje mezi „mramorem“ retrospektivy a atmosférou levných lidových výprodejů,“ čteme v anonci výstavy, v jejíž kompozici lze najít porcelánový kelímek Pure White, holínkovou vázu Waterproof nebo ergonometrický krucifix Home Cross. Retrospektiva v podstatě monitoruje profesionální činnost Maxima Velčovského od diplomové práce po současnost. 

 

S Maximem Velčovským natáčela Tereza Kadrnožková, která se ho na úvod zeptala, co z jeho tvorby bude na výstavě k vidění.

Vložit na svůj web

Nejvýznamnější realizace pro studio Qubus, Křehký, Mint London a Lobmeyr Wien
 

 
Nechybí ovšem ani tvorba s přesahem k volnému umění - soubory domácích objektů a situačních instalací, dokumentace provokativních akcí či nezveřejněné cykly fotografií. Výběrově se sonduje i v prostředí autorovy osobní mytologie, ať jsou to dětské kresby či kuriózní sbírky. Sám umělec k tomu říká: „Každý objekt i předmět, který je na výstavě má vlastní příběh co se týče materiálu nebo provedení a na výstavě je to dáno do jedné linie, vlastně je to taková moje bilanční výstava.“ 

Autor:  Tereza Kadrnožková, Milena M. Marešová
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace