První fotograf, který viděl město tak, jako dosud jen ptáci

9. srpen 2016

Varšavu z ptačí perspektivy můžete vidět na fotografiích mladého polského fotografa a kameramana Macieje Margase. Výstava, připravená u příležitosti 70. výročí zahájení leteckého spojení mezi Varšavou a Prahou, nazvaná Varšava z LOTu ptaka probíhá v Českém centru v Rytířské ulici v Praze. Navštívit ji můžete do 26. srpna.

Před sedmdesáti lety, 7. srpna 1946, se uskutečnil první let Polských aerolinií na lince Praha - Varšava. Tuto událost připomíná výstava leteckých fotografií Macieje Margase připravená ve spolupráci s leteckou společností LOT Polish Airlines. Fotograf a kameraman už na sebe upozornil v roce 2014, kdy jako dvacetiletý debutoval filmem Warsaw 24H timelapse, který byl natáčen v průběhu dvou let ze střech varšavských mrakodrapů. Dnes patří k nejpopulárnějším snímkům o Polsku a jako jeden z osmi nejlepších časosběrných snímků na světě je prezentován v glasgowském Institute Future Cities, kde ho zhlédla rovněž královna Alžběta II.

03683178.jpeg

Podrobnosti o přípravě náročného projektu čteme na stránkách Českého centra: „Výstava představuje výjimečný fotografický projekt, na kterém autor pracoval více než půl roku. Aby bylo možné provést přelety nad přísně kontrolovaným vzdušným prostorem, musel Maciej Margas získat řadu povolení (mj. od Úřadu civilního letectví, Kanceláře ochrany vlády nebo varšavského krizového štábu), musel sehnat fotografické vybavení, které by umožnilo pořídit nejkvalitnější noční snímky, a především musel získat prostředky na pronájem dvoumotorového vrtulníku. Pomohli mu sponzoři i crowdfundingová kampaň. Let Macieje Margase, při němž vznikl také film 360, byl živě vysílán.“

Maciej Margas jako první fotograf v Polsku pořídil noční snímky Varšavy ve vysokém rozlišení z výšky tři tisíce stop (914 m)Nejdříve fotil autor své snímky z mrakodrapů: „A jednou mě napadlo, že bych to mohl udělat z vrtulníku. Tehdy jsem samozřejmě netušil, co všechno to obnáší, neboť nad centry velkých měst jsou uzavřené zóny, do nichž mohou letět jen vrtulníky se dvěma motory, jeho půjčení je samozřejmě finančně náročné.“ A tak nejprve bylo nutné získat sponzory, a také odpovídající fotografické zařízení schopné kvalitních snímků: „Také jsem ovšem musel přesvědčit úřady a lidi kolem sebe, že to myslím vážně.“ Maciej Margas pořizoval své fotografie za světla i v noci, a to v jednom dni: „Město ve chvíli, kdy se začíná rozsvěcovat noční osvětlení je překrásné, neuvěřitelné. A když už byla opravdu tma, tak se objevil ještě jeden problém, totiž, že se pak těžce poznávají místa, která jsou ve dne úplně jasná.“

Spustit audio