Rádi byste viděli současné evropské umění, ale nemůžete cestovat do zahraničních galerií? Zkuste Ostravu

26. leden 2017

Malé představení velké sbírky. I tak by se dala ve stručnosti popsat nová výstava v ostravském Domě umění nazvaná Narušená imaginace s podtitulem Dělat okna tam, kde dříve byly zdi. Představuje obrazy 26 současných evropských malířů, které do Ostravy zapůjčil soukromý sběratel Robert Runták.

Robert Runták shromažďuje už 10 let české i zahraniční umění. Mezinárodní část jeho početné sbírky teď zaplnila většinu výstavních sálů krajské galerie v Ostravě. Někteří z autorů dokonce přijeli na vernisáž, výstavu 24. ledna zahájit. Vidět ji můžete až do 26. března.

03789461.jpeg

Právník, investor a milovník umění Robert Runták vlastní v Česku momentálně jednu ze největších sbírek současného umění, která čítá přes 1100 položek. Do Ostravy zapůjčil 35 obrazů ze své mezinárodní sekce, která bude takto veřejně k vidění poprvé.

Nebývá příliš obvyklé, aby se návštěvníci vernisáže osobně setkali s téměř polovinou všech vystavujících umělců. Obzvlášť, když se jedná o současné evropské tvůrce s vynikajícím renomé. I v tomto je výstava Narušená imaginace výjimečná, říká ředitel galerie Jiří Jůza: „Hostit tady 26 evropských současných umělců, z nichž většina je velmi známá a malý počet bude velice známých už za chviličku, to je opravdu mimořádná událost. Je to jedinečná příležitost představit současné evropské umění v Ostravě.“

Některá jsou tak pobuřující, že z nich mohou být lidé naštvaníNa ostravské výstavě jsou například k vidění práce superrealisty Jonathana Wateridge, Justina Mortimera, Roberta Fekete nebo Alexandera Tinei. Osobně přijel své obrazy představit třeba také jeden z nejuznávanějších současných německých výtvarníků Martin Eder: „Robert Runták je velmi odvážný, že shromáždil všechna ta umělecká díla, a nejen proto, že to vyžaduje spoustu lidské energie a logistiky. Ta odvaha je hlavně ve výběru děl, která jsou někdy opravdu na hraně špatného vkusu. Jsou provokativní, jindy velmi smutná, a také skandální. Tohle je současná výstava, ne historická ani tradiční výstava o malbě jako takové. Je to výstava o tady a teď!“

03789462.jpeg
03789459.jpeg

Doslova to jsou okna do oblastí, která se uzavírají Konkrétní plátna vybrala pro ostravskou galerii nezávislá britská kurátorka Jane Nealová. Celou výstavou se podle ní prolínají dva hlavní motivy: jedinec uprostřed měnící se společnosti a umělecké uchopení a ocenění síly lidského ducha: „Bylo pro mě velmi důležité, abychom v Ostravě touto výstavou něco silného sdělili. A proto jsme vybrali práce, které by mohly být podnětné, provokativní, citlivé, půvabné, ale bylo mi jasné, že musejí být zaměřené na individualitu. To byla myšlenka, jak může autorova imaginace a energie měnit svět. A myslím, že je o to důležitější, dělat takovou výstavu, která reaguje na věci, které se začínají dít kolem nás. Já si velmi silně stojím za každou malbou vybranou na tuhle výstavu, mnoho z nich mě velmi zasáhlo.“

autoři: Milena M. Marešová , Kateřina Daňková
Spustit audio