SIAL – Sdružení inženýrů a architektů Liberec

Miroslav Masák, Martin Rajniš, John Eisler, Obchodní dům Máj v Praze, 1972–1975 - Foto:  Galerie Jaroslava Fragnera

Miroslav Masák, Martin Rajniš, John Eisler, Obchodní dům Máj v Praze, 1972–1975Foto:  Galerie Jaroslava Fragnera

Galerie Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v Praze otevřela v úterý 12. dubna večer ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc výstavu nazvanou „SIAL – Sdružení architektů a inženýrů Liberec“.

Karel Hubáček, Zdeněk Patrman, Otaka Binar a další, Televizní věž Ještěd, 1963–1973 - Foto:  Galerie Jaroslava Fragnera

Karel Hubáček, Zdeněk Patrman, Otaka Binar a další, Televizní věž Ještěd, 1963–1973Foto:  Galerie Jaroslava Fragnera

Autory katalogu a výstavy, která měla vloni svou premiéru v olomouckém Muzeu umění a první reprízu v Liberci, jsou Rostislav Švácha a Jakub Potůček. 

Legendární liberecký SIAL měl pro podobu vývoje české architektury druhé poloviny 20. století zásadní význam. Televizní vysílač na Ještědu architekta Karla Hubáčka, pražský obchodní dům Máj nebo dnes už zbouraný obchodní dům Ještěd v Liberci jsou stavby, bez kterých si nelze představit dějiny české architektury. 

SIAL měl v 60. až 80. letech až 60 členů a mimo zakladatelské vůdčí osobnosti, ke kterým patřili architekti Karel Hubáček a Miroslav Masák a statici Zdeněk Patrman a Václav Voda, jím prošli architekti, jako jsou Mirko Baum, John Eisler, Martin Rajniš, Emil Přikryl, Zdeněk Zavřel, Helena Jiskrová nebo Václav Králíček. 

Na koncepci právě zahájené výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera se Karel Oujezdský nejdříve zeptal kurátora Jakuba Potůčka z Muzea umění v Olomouci. 

 

V rozhovoru Karla Oujezdského uslyšíte jednoho ze zakladatelů Sialu architekta Miroslava Masáka a kurátora Jakuba Potůčka z Muzea umění Olomouc

Vložit na svůj web

Výstava „SIAL – Sdružení inženýrů a architektů Liberec“ potrvá v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v Praze do 22. května. Otevřeno je denně kromě pondělí od 11 do 19 hodin. 

Součástí projektu je obsáhlá čtyřsetstránková publikace vydaná nakladatelstvím Arbor vitae, kterou připravil autorský tým vedený historikem architektury Rostislavem Šváchou. Výstavu bude provázet bohatý doprovodný program. 

Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace