„Svět, ve kterém žijeme, je světem peněz“ a v Centru DOX vám předvedou jejich Duši

Robert Palúch, Zlaté tele, 2009 - Foto: Centrum současného umění  DOX

Robert Palúch, Zlaté tele, 2009Foto: Centrum současného umění DOX

Multimediální výstavní projekt v Centru současného umění DOX má název Duše peněz. Na peníze se soustředí jako na fenomén, jehož jsme všichni – dobrovolně či nedobrovolně – součástí. Prostřednictvím děl a projektů řady zahraničních i českých umělců se pokouší zkoumat způsob a některé důsledky toho, jak je dnešní svět důsledně kolonizován prostřednictvím současného ekonomického modelu. Výstavu v pražských Holešovicích navštívit do 6. června.

Galerie přibližuje svůj výstavní záměr takto: „Globální mašinérie je poháněna penězi, všechno co děláme, souvisí s penězi. V dnešní době, kdy bohatství vytváří stále hlubší propasti ve společenském uspořádání a svět se potýká s bezprecedentní ekonomickou nerovností, se peníze zároveň staly jedním z největších moderních tabu.“ 

 

Proč zvolil pro výstavu právě téma peněz, se Karel Oujezdský zeptal jejího kurátora, ředitele Centra Dox, Leoše Války.

Vložit na svůj web

Slovy Theodora Adorna je dnes umělecké dílo absolutní komoditou, fetišem, který je vyčíslen penězi, protože jde o jedinečný originál.
 

 
Nakolik závažné a zásadní téma jsou peníze v umění pro kurátora výstavy Leoše Válku? „Pro mě to je zásadní téma už spoustu let. A ono je zásadní pro většinu populace, ostatně jak nás antropologové a sociologové poučili, peníze tu v nějaké formě byly od počátků lidstva. Do světa peněz se rodíme a ze světa peněz odcházíme.“ 

Supermarket of the Dead - Foto: Centrum současného umění  DOX

Jedním z témat výstavy je podle Leoše Války „gigantická příjmová nerovnost, kde miliarda lidí žije na úrovni pod 1, 25 dolaru na den, což je hranice extrémní chudoby a druhý extrém je, že řádově 11 % populace vlastní kolem 60 % celkového bohatství.“ Dále kurátor upozorňuje na problematiku dětské práce nebo otroctví. To vše se stalo námětem děl 25 tuzemských i zahraničních umělců: „Oslovili jsme umělce, o nichž jsme věděli, že se těmito okolnostmi zabývají. 

Autor:  Karel Oujezdský, Milena M. Marešová
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace