Velkorysost a mecenášství. Národní galerie v Praze slaví 220. narozeniny

Národní galerie v Praze, palác Kinských - Foto: Wikimedia, public domain

Národní galerie v Praze, palác KinskýchFoto: Wikimedia, public domain

Před 220. lety, 5. února 1796 byla založena Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění v Čechách, jejíž nástupkyní se po několika dalších proměnách roku 1949 stala Národní galerie v Praze. Připomínkou významné události je výstava s názvem „Velkorysost. Umění obdarovat“ obsahující výběr nejvýznamnějších děl z galerijních sbírek. Akce bude probíhat do 3. července.

Jü Fej-an, Dvě pivoňky a dva čmeláci, 1954, tuš a barvy na papíře, 102 x 56,6 cm, Národní galerie v Praze - Foto: Národní galerie v Praze

Jü Fej-an, Dvě pivoňky a dva čmeláci, 1954, tuš a barvy na papíře, 102 x 56,6 cm, Národní galerie v PrazeFoto: Národní galerie v Praze

Samotná výstava je sice umístěna v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí v Praze, ale v podobě uměleckých intervencí a dalších výstav poprvé obsahově propojuje všechny galerijní budovy a sbírky Národní galerie. 

Výstava ve své obecné rovině představí osobnosti, které se podílely na vzniku a rozvoji instituce během uplynulých dvou staletí. Vedle mistrovských děl z vlastních sbírek, ilustrujících ideál donátorství, štědrosti a vzájemnosti, jejichž jedinečný výběr bude k vidění ve druhém patře paláce Kinských, představí Národní galerie srovnávací materiál z jiných institucí. 

 

Karel Oujezdský se na počátky NG ptal spolukurárorky výstavy, historičky umění Martiny Jandlové.

Vložit na svůj web

Hlavní část výstavy se bude skládat ze šesti kapitol
 

 
1. Šlechetnost otců zakladatelů, 2. Institucionální štědrost jako princip vzniku sbírek, 3. Velkorysost dárců a benefaktorů, 4. Štědrost světa jakožto pramen života, 5. Láska a soucit ve filosofii a náboženství a 6. Láska a přátelství jako součást a přesah lidské existence. Narativní strukturu těchto šesti témat, prorůstající tělem celé instituce, podpoří práce vztahující se ke zmíněným myšlenkám umístěná ve stálých expozicích všech šesti budov Národní galerie, stejně jako díla živého umění vytvořená přímo pro tento projekt jako přesah a kontext zcela soudobý. 

Mezi současné umělce, kteří speciálně pro tuto příležitost vytvoří dílo reflektující danou problematiku, patří například Jiří Kovanda, Klára Kristalová, Matts Leiderstam, Yoshihiro Suda, Prinz Gholam, Edmund de Waal, Jaromír Novotný, Hiroshi Sugimoto a řada dalších. 

Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace