Vzducholoď Gulliver vzlétá

9. prosinec 2016

Na střeše Centra současného umění Dox v Praze vyrostla unikátní architektonická intervence, 42 metrů dlouhá a 10 metrů široká ocelovo-dřevěná konstrukce, inspirovaná elegantními tvary vzducholodí z počátku 20. století.

V neděli 11. prosince se uskuteční první čtení a první vzduchoplavba s literaturou. Číst a o svých knihách budou diskutovat spisovatelé Patrik Ouředník od 16 hodin, a potom od 17:30 íránská spisovatelka Azar Nafisi.

Vzducholoď Gulliver, u jejíhož zrodu stál ředitel centra, Leoš Válka, který před třemi lety přizval ke spolupráci mezinárodně uznávaného architekta Martina Rajniše, se má stát prostorem pro setkávání současného umění s literaturou a její program bude dále rozvíjet témata výstav Centra Dox. Celý projekt stál 25 milionů Kč a byl financován ze soukromých zdrojů.

O vývoji myšlenky unikátní architektonické intervence říká Leoš Válka, ředitel Centra Dox: „Myšlenka vznikla z mého přesvědčení, že by té existující skvělé architektuře od Ivana Kroupy, která je taková příčná a industriální, tak že by k ní mohla fungovat taková radikální intervence, obří, monumentální objekt s prostorem uvnitř, kde by se mohly odehrávat programy spojené s literaturou, jež chceme zapojit do našich výstavních programů. Chtěl jsem, aby to byl prostor zvláštního tvaru, ideálně nekorespondující s ničím, co běžně potkávám.“

03759886.jpeg

Když se z myšlenky stala vzducholoď„Ne, první úvaha byla naprosto volná. Já jsem se obrátil na pana architekta Rajniše, jehož krásné dřevěné stavby jsem znal. Chtěl jsem už od začátku, aby materiálem bylo dřevo, aby to byl právě materiál, který žije v kontrastu k těm moderním nesmrtelným materiálům, jako je beton, ocel sklo. Martin Rajniš začal vztyčovat různé struktury a konstrukce, ale už byl v další pokročilé fázi, kdy opouštěl hranoly a zaplétal se do liánovitých, džunglovitých, spíš etno inspirovaných staveb a mně to tak úplně neladilo s tou mojí představou. Tak nakonec jsem řekl, že to bude vzducholoď, protože to je to, co splňuje všechno, co chceme. Bude to monumentální, obří, s proporcí a současně to nesmí škodit už existující architektuře. A Martin Rajniš to pokládal za výborný, senzační nápad.“

Když Leoš Válka přišel s nápadem postavit na Dox vzducholoď „Ani vteřinu jsem nepochyboval,“ vzpomíná architekt Martin Rajniš, laureát Ceny za přínos architektuře v oblasti udržitelného rozvoje za rok 2014. „Objevilo se to, jako hlavy nápad v pravém okamžiku, a mně nedalo sebemenší problém se s tím nápadem ztotožnit a dát se do úsilí, aby vzducholoď dopadla bezvadně.“ Vzducholodě má Martin Rajniš rád už desítky let: „Pro mne to nebylo objevování něčeho neznámého, ale návrat k věcem a ke konstrukcím, které mám nesmírně rád. To je životní štěstí, že najednou člověk to, co má nesmírně rád může dělat jako svou práci, za kterou je dokonce i placen, nemůže být nic lepšího.“

03759883.jpeg

O stavbě vzducholodi hovoří Martin Rajniš jako o svém splněném chlapeckém snu: „Ano, já jsem námořní kapitán a být spoluautorem dřevěné vzducholodi, která přistála v Praze, to je sen jako víno.“

Jaký bude první let vzducholodí Gulliver s literaturouKurátorkou literárního programu vzducholodě Gulliver je Michaela Šilpochová, která předesílá k chystanému programu: „Vzducholoď Gulliver bude nejdřív slavnostně pokřtěna v sobotu 10. prosince. Při té příležitosti , kdy jsme pozvali hosty ze zahraničí, přátele, lidi, kteří dlouhodobě Doxu fandí, kteří nás podporují a společně bychom vlastně zahájili život tohoto prostoru tady v Holešovicích.“

Spustit audio