„Zářící metropole umění“. Mnichov v Plzni

Emanuel Krescenc Liška, Hagar a Izmael na poušti (1883) - Foto:  Západočeská galerie v Plzni

Emanuel Krescenc Liška, Hagar a Izmael na poušti (1883)Foto:  Západočeská galerie v Plzni

Překvapivé objevy, obrazy dosud nikdy nevystavené, poklady vypůjčené od soukromých sběratelů… čtyři roky vznikala výstava s názvem Mnichov - zářící metropole umění 1870-1918. Od 28. ledna do 6. dubna ji můžete vidět v Plzni, Evropském hlavním městě kultury 2015.

Paul Klee, Alfred Kubin a Vasilij Kandinskij, anebo Joža Uprka, Jakub Schikaneder a Václav Brožík. To jsou některá jména ze skupiny více než čtyř desítek umělců, jejichž díla mohou vidět návštěvníci Masných krámů v Plzni na výstavě připomínající malířství Mnichovské školy. 

 

V plzeňských Masných krámech si výstavu prohlížela redaktorka Petra Kosová.

Vložit na svůj web

Mnichov se stal v druhé polovině 19. století jedním z hlavních evropských uměleckých center, tamní malířství bylo mezinárodně uznávaným a oceňovaným fenoménem. Místo bylo vyhledáváno mladými umělci z celého světa, mezi nimiž měla silné zastoupení česká komunita. Umělci z českých zemí v Mnichově získávali vzdělání buď na tamní Akademii umění, nebo v soukromých výtvarných školách. 

Název výstavy pochází z novely Thomase Manna
 

 
Autory koncepce náročné výstavy jsou ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil a historik umění Aleš Filip z brněnské Masarykovy univerzity. Název výstavy si autoři půjčili z novely Thomase Manna Gladius Dei z roku 1902, ve které se píše o Mnichově druhé poloviny 19. století právě jako o „zářící metropoli umění“. Kromě českých galerií pocházejí kresby, grafiky, olejomalby a plastiky především z německých galerií a muzeí a dále od soukromých sběratelů z Paříže nebo z New Yorku. 

 

Na to, jak je výstava koncipovaná a jakou roli Mnichov jako kulturní a umělcké centrum v letech 1870 až 1918 hrál, se Karel Oujezdský ptal kurátora výstavy historika umění, ředitele Západočeské galerie v Plzni Romana Musila.

Vložit na svůj web

Na výstavě budou zastoupeni z mnichovských malířů například: Lovis Corinth, Franz von Defregger, Ludwig Dill, Alfred Kubin, Wilhelm Leibl, Franz von Lenbach, Gabriel von Max, Carl von Piloty, Franz von Stuck, Fritz von Uhde. Z českých autorů budou vystavena díla například: Jana Autengrubera, Václava Brožíka, Adolfa Hoelzela, Eugena von Kahlera, Georga Karse, Luďka Marolda, Alfonse Muchy a dalších. 

Autor:  Petra Kosová, Milena M. Marešová
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace