16. října  2009 v 14:17  rubrika: Kalendář akcí

"Terezínské dítě" Helga Hošková-Weissová vystavuje v Praze

Helga Hošková-Weissová - Foto: Jana Šustová

Helga Hošková-WeissováFoto: Jana Šustová

Helga Hošková-Weissová (nar. 1929) je jedním z mála terezínských dětí, které přežily válku. Je autorkou unikátního souboru kreseb právě z terezínského ghetta, které jsou známy po celém světě.

"Retrospektiva její dosavadní tvorby, kterou Židovské muzeum v Praze vystavuje od 15. října do 29. listopadu v Galerii Roberta Guttmanna k autorčiným osmdesátinám, zahrnuje jak její práce z Terezína, tak ukázky obrazových cyklů z šedesátých let s motivy z koncentračních táborů a Izraele či z jejího pozdějšího díla. Také v něm podává svědectví o krutých zkušenostech svého dětství, které ovlivnily celý její život a uměleckou tvorbu. Současná výstava Helgy Hoškové-Weissové proto není pouhou retrospektivou, ale i poselstvím pro budoucnost," říká kurátor výstavy Arno Pařík. 

Helga tři dny před nástupem do transportu do Terezína, Praha, 4. prosince 1941 - Foto: © Židovské muzeum v Praze

Helga tři dny před nástupem do transportu do Terezína, Praha, 4. prosince 1941Foto: © Židovské muzeum v Praze

Když bylo Helze 10 let, jako ostatní židovské děti byla z rasových důvodů vyloučena ze školy a v prosinci 1941 byla s rodiči deportována jedním z prvních transportů do Terezína. Od července 1942 žila se stejně starými děvčaty v dívčím domově L 410 na pokoji číslo 24. Ve volných chvílích si psala deník i kreslila. Postupně tak vytvořila neobyčejně působivý soubor kreslených dokumentů, který se svojí sdělností odlišuje od výtvarných projevů ostatních dětí i terezínských malířů a jehož ukázky jsou na výstavě zastoupeny. 

Život Weissových v Terezíně skončil na podzim 1944, kdy Helga byla s maminkou deportována do Osvětimi a odtud do Freibergu u Drážďan na práci v letecké továrně. "Odtud jsme byly evakuovány v polovině dubna 1945 v otevřených vagónech, téměř bez jídla a vody, přes Most, Plzeň, Klatovy a České Budějovice do Mauthausenu. Na pokraji naprostého vyčerpání jsme se v cikánském táboře dočkaly 5. května 1945 osvobození americkou armádou...," vzpomíná Helga Hošková-Weissová. 

Helga Hošková-Weissová: Zaživa, 1963, olej na plátně, 1820 × 2230, PD: Hošková 63, Památník Terezín, PT 1024 - Foto: © Židovské muzeum v Praze

Helga Hošková-Weissová: Zaživa, 1963, olej na plátně, 1820 × 2230, PD: Hošková 63, Památník Terezín, PT 1024Foto: © Židovské muzeum v Praze

Vše, co Helga zažila po odjezdu z Terezína, doplnila do deníku a pokusila se nakreslit brzy po návratu do Prahy. Helga si doplnila vzdělání a od roku 1950 studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u prof. Emila Filly, studium ukončila v roce 1955 v ateliéru Aloise Fišárka. Počátkem 60. let se začala umělecky vyrovnávat s obdobím válečné perzekuce. Své otřesné zážitky z terezínského ghetta, Osvětimi, Freibergu, transportu smrti a Mauthausenu vyjádřila v cyklu rozměrných a silně expresivních obrazů, nazvaném Kalvárie

Po návratu z Izraele se paleta Helgy Hoškové-Weissové poprvé rozzářila jasnými barvami - Foto: Jana Šustová

Po návratu z Izraele se paleta Helgy Hoškové-Weissové poprvé rozzářila jasnými barvamiFoto: Jana Šustová

Na podzim 1965 Hošková odjela na studijní stipendium do Izraele. "Její paleta se poprvé rozzářila jasnými barvami. Mimo několika obrazů zde vznikly desítky akvarelů z Ein Hodu, Haify, Akka, Negevské pouště a z mořských pláží. Po návratu zpracovávala své studie a vzpomínky v cyklu obrazů biblických krajin a figurálních motivů ze světa ortodoxních Židů z jeruzalémské čtvrti Mea šearim," říká Pařík. Tento cyklus obrazů vystavila na jaře 1968 pod názvem Obrázky z putování po Svaté zemi ve Španělské synagoze v tehdejším pražském Židovském muzeu. Výběr obrazů z obou uvedených cyklů je rovněž zastoupen na současné výstavě. 

Helga Hošková-Weissová a kurátor výstavy Arno Pařík - Foto: Jana Šustová

Helga Hošková-Weissová a kurátor výstavy Arno PaříkFoto: Jana Šustová

Po srpnové okupaci v roce 1968 Helga nemohla vystavovat a na několik let přestala vůbec malovat. "Teprve koncem 70. let vznikají nové, převážně nefigurativní obrazy s motivy zkázy a zmaru, vyvrácených kořenů a zraněné země, jejichž sérii pojmenovala Katastrofy. V 80. letech se ale definitivně vrací k malování a tradičním židovským motivům, které lze v Galerii Roberta Guttmanna rovněž zhlédnout," dodává kurátor Pařík. 

Po listopadu 1989 Helga Hošková-Weissová vystavovala mnohokrát v Česku, Rakousku, Švýcarsku, Německu, Itálii a USA. Její díla byla reprodukována v mnoha zahraničních publikacích a několika dokumentárních filmech, o jejích dětských kresbách z Terezína byla vydána monografie a o jejím životě natočen dokument České televize Maluj, dokud vidíš. V roce 1993 byla její tvorba oceněna udělením čestného doktorátu na Massachusetts College of Art v Bostonu. Přes svůj věk se Helga Hošková-Weissová podílí návštěvou škol a rozhovory s mládeží doma i v zahraničí na výchově mladé generace k demokracii a toleranci. Jako výraz úcty za její celoživotní dílo byla Helze Hoškové-Weissové v roce 2009 udělena Medaile Josefa Hlávky. 

Adresa výstavy:

Obrazy a kresby Helgy Hoškové-Weissové na výstavě k jejím 80. narozeninám - Foto: Jana Šustová

Obrazy a kresby Helgy Hoškové-Weissové na výstavě k jejím 80. narozeninámFoto: Jana Šustová

Židovské muzeum v Praze - Galerie Roberta Guttmanna
U Staré školy 3, Praha 1 (zadní trakt Španělské synagogy), tel. 221 711 553
www.jewishmuseum.cz 

Termín a otevírací doba

Od 15. října do 29. listopadu 2009
denně mimo soboty a židovské svátky
15. - 23. října 9.00-18.00 hod., 25. října - 29. listopadu 9.00-16.30 hod. 

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas