15. března  2009 v 09:00  rubrika: Bohoslužby

Bohoslužba Řeckokatolické církve z chrámu svatých Kosmy a Damiána v Praze

Přímý přenos bohoslužby Řeckokatolické církve vysíláme z chrámu svatých Kosmy a Damiána v Praze. Liturgii slouží otec Karel Soukal. Promluvu má Mons. Milan Hanuš, generální vikář řeckokatolického exarchátu.

Řeckokatolíci, nebo přesněji, katolíci byzantského obřadu patří do velkého společenství katolické církve, se kterou jsou věroučně jednotní. Uznávají autoritu římského biskupa (papeže) a liší se pouze svým obřadem a některými disciplinárními odlišnostmi. Eucharistii a ostatní liturgické úkony slaví v byzantsko-slovanském obřadu. Z tohoto důvodu je církví zdůrazňována mimořádná úcta ke sv. Cyrilu a Metodějovi. Řeckokatolická církev u nás ve svém povědomí se přirozeně považuje za přímou pokračovatelku a dědičku cyrilometodějského modelu, který ve své podstatě má tři základní body, a to východní spiritualitu, pak liturgii v lidovém jazyku a konečně jednotu s římským Apoštolským stolcem. 

 

Bohoslužba Řeckokatolické církve z chrámu svatých Kosmy a Damiána v Praze. Liturgii slouží otec Karel Soukal. Promluvu má Mons. Milan Hanuš, generální vikář řeckokatolického exarchátu.

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace