21. ledna  2018 v 09:00  rubrika: Bohoslužby

Bohoslužba Pravoslavné církve z katedrálního chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze - Foto: Pravoslavná církev

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v PrazeFoto: Pravoslavná církev

Bohoslužba Pravoslavné církve z katedrálního chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Liturgii slouží představený chrámu otec Václav Ježek. Sbormistrem pěveckého sboru katedrály je Marios Christou.

V pravoslavné katedrále svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze byl vybudován Národní památník hrdinů heydrichiády – místo smíření. Zde nalezli úkryt parašutisté, kteří v době II. světové války a okupace splnili vojenský úkol československé exilové vlády v Londýně – zlikvidovali Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě. V této katedrále sloužil i svatý mučedník biskup Gorazd, obnovitel českého pravoslaví, kterého fašisté s jeho oltářními bratry popravili v roce 1942 za to, že národním mstitelům poskytli v kryptě tohoto chrámu úkryt. 

V přímém přenosu můžete sledovat podstatnou část svaté liturgie.  

Liturgické texty jsou z dob apoštolských. V prvotní církvi se udržely ústním podáním a ve čtvrtém století je zaznamenal svatý Jan Zlatoústý, arcibiskup cařihradský. Texty liturgie z řečtiny do staroslovanštiny přeložili Cyril a Metoděj po příchodu na Velkou Moravu. Byli pozváni knížetem Rostislavem v 9. století. Liturgie Jana Zlatoústého se slouží v pravoslavné církvi v nezměněné formě dodnes. Do češtiny byla liturgie postupně předkládána v 19. a 20. století našimi buditeli. Dnešní liturgické texty jsou dílem sv. mučedníka biskupa Gorazda. 

 

Bohoslužba Pravoslavné církve z katedrálního chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze na Novém Městě.

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Pořad: Bohoslužba  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: neděle 9:00  |  Délka pořadu: 60 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas