Federace židovských obcí v České republice

Vydavatelská a mediální činnost

Jediným židovským periodickým časopisem na území bývalého Československa je měsíčník Roš chodeš, věstník židovských náboženských obcí v českých zemích a na Slovensku, který vydává Židovská obec v Praze. Název časopisu Roš chodeš je hebrejským výrazem pro "nový měsíc": časopis přináší každý měsíc aktuální zpravodajství o životě židovských obcí v Čechách a na Slovensku, v rozhovorech představuje zajímavé domácí i zahraniční osobnosti, komentuje dění v Izraeli, publikuje literární, historické a kunsthistorické studie, uvádí do základů judaismu, informuje o bohoslužbách v pražských synagogách, o kulturních pořadech a knižních novinkách, poskytuje inzertní služby čtenářům. 

Statistika

Počet Židů na celém světě se dnes odhaduje na 14 milionů, z toho 5 milionů žije v USA, 4 miliony v Izraeli, 3 miliony ve státech bývalého Sovětského svazu, 1,5 milionu v západní Evropě a zbytek po celém světě. V 10 židovských obcích v ČR je registrováno cca 3.000 členů, v ostatních židovských spolcích cca 2.000 dalších. Odhaduje se, že v ČR dnes žije 15.000 - 20.000 Židů, avšak většina z nich není registrována. 

Kontakt

Federace židovských obcí 

Federace židovských obcí (FŽO) je zastřešujícím orgánem a v současné době sdružuje 10 židovských obcí v Čechách a na Moravě. Kolektivními členy FŽO jsou i další židovské organizace a spolky jako např. Terezínská iniciativa, sdružení bývalých vězňů nacistických koncentračních táborů, Unie židovské mládeže, sportovní oddíl Hakoach ad. 

Maiselova 18
110 01 Praha 1
Tel.: 224 800 824
Fax: 224 810 912
Skype: federace863
E-mail: sekretariat@fzo.cz
Web: www.fzo.cz 

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas