25. ledna  2015 v 22:10  rubrika: Hovory

Pavel Boček: „Rusové vždy vzhlíží k silné osobnosti, která jim pomůže zvládnout obtížnou situaci“

Chrám Vasila Blaženého v Moskvě - Foto:  Corbis

Chrám Vasila Blaženého v MoskvěFoto:  Corbis

Hostem Evy Hůlkové je Pavel Boček, pedagog z Historického ústavu Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Tento historik se specializuje na středověké dějiny východní Evropy a církevní dějiny v Rusku. Podotýká, že v ruském prostředí je naprosto jednoznačná a dominantní úloha osobnosti a Rusové vždy hledají silnou osobnost a vzhlíží k ní.

Při rozhovoru s Pavlem Bočkem se minulost permanentně prolíná s přítomností a neopomene zdůraznit, že dějiny jako takové se ale neopakují, i když se nám to někdy zdá. Zároveň ale podotýká, že „lidi se moc nemění a často nemají rozum“.  

V Hovorech uslyšíte i to, že Pavel Boček má obdiv a respekt k jezuitům, protože uvažují kosmopolitním způsobem, jsou skvělí kazatelé, vědci a učitelé. Papeže Františka si cení za to, že má blízko k lidem a neschovává se.  

Pavel Boček sám je skvělý vypravěč, který umí nabídnout neotřelé pohledy nejen na historii, ale i na naši současnost. 

Autor:  Eva Hůlková  (ehů)
Pořad: Hovory  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-neděle 22:05 repríza pondělí-sobota 2:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 9. července  2017 v 22:05     Audio  rubrika: Hovory

  S Tomášem Krausem o vztahu české společnosti a zdejší židovské komunity

  Hostem Hovorů dnes bude muž, narozený v padesátých letech, v časech těžce antisemitských, v hysterické době, kdy byl každý Žid podezřelý, že je napojen na protistátní centrum: Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských...

   
 • 25. června  2017 v 09:05     Audio  rubrika: Hovory

  Voda v Česku

  Hostem Hovorů je analytik Petr Havel, který tak přidává další kamínek do mozaiky projektu Českého rozhlasu Týden vody. Jako šéfredaktor portálu Naše voda sleduje situaci už dlouhé roky. Dnes říká, že stav vody se v...

   
 • 18. června  2017 v 22:05     Audio  rubrika: Hovory

  Životní cesta muže, který nikdy nezavírá bránu do kostela

  Hostem dnešních Hovorů je Miroslav Cúth, který už téměř dvacet let působí v Praze-Karlíně. Do povědomí široké veřejnosti se dostal jako kněz, na jehož faře trávil své poslední týdny kardinál Miloslav Vlk.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas