28. června  2015 v 22:10  rubrika: Hovory

S Markétou Doležalovou o pouti na Velehradě v roce 1985

Poutní areál Velehrad - Foto: Saskia Mišová

Poutní areál VelehradFoto: Saskia Mišová

Hostem Evy Hůlkové je Markéta Doležalová z Ústavu pro studium totalitních režimů. Je přímou účastnicí dnes už legendární pouti na Velehradě v roce 1985, která se konala u příležitosti 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje.

Církevní představitelé i věřící se těšili na příjezd papeže Jana Pavla II. Komunisté mu však vstup do země nepovolili a rozhodli se slavnost proměnit v mírovou manifestaci. Tento záměr jim ale nevyšel. Slavnou pouť na Velehradě připomíná výstava, která je až do konce srpna na Velehradě v kapli Cyrilka. Markéta Doležalová dodnes vzpomíná na to, jak tam vládl „duch kolektivní sjednocené mysli“.  

Je pevného přesvědčení, že kromě zdraví je svoboda nejcennější ze statků, které máme. Ve své profesi pracuje na dokumentaci popravených z politických důvodů za totality, zabývá se represemi proti rodinám popravených v 50. letech a perzekucí a odporem věřících. 

Autor:  Eva Hůlková  (ehů)
Pořad: Hovory  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-neděle 22:05 repríza pondělí-sobota 2:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 9. července  2017 v 22:05     Audio  rubrika: Hovory

  S Tomášem Krausem o vztahu české společnosti a zdejší židovské komunity

  Hostem Hovorů dnes bude muž, narozený v padesátých letech, v časech těžce antisemitských, v hysterické době, kdy byl každý Žid podezřelý, že je napojen na protistátní centrum: Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských...

   
 • 25. června  2017 v 09:05     Audio  rubrika: Hovory

  Voda v Česku

  Hostem Hovorů je analytik Petr Havel, který tak přidává další kamínek do mozaiky projektu Českého rozhlasu Týden vody. Jako šéfredaktor portálu Naše voda sleduje situaci už dlouhé roky. Dnes říká, že stav vody se v...

   
 • 18. června  2017 v 22:05     Audio  rubrika: Hovory

  Životní cesta muže, který nikdy nezavírá bránu do kostela

  Hostem dnešních Hovorů je Miroslav Cúth, který už téměř dvacet let působí v Praze-Karlíně. Do povědomí široké veřejnosti se dostal jako kněz, na jehož faře trávil své poslední týdny kardinál Miloslav Vlk.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas