30. dubna  2017 v 22:10  rubrika: Hovory

Tajga, gulagy a pravoslaví

Štěpán Černoušek - Foto: Marián Vojtek

Štěpán ČernoušekFoto: Marián Vojtek

Hostem Hovorů bude Štěpán Černoušek, rusista, cestovatel, pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů a předseda občanského sdružení Gulag cz. Jeho cesty z Moskvy a Petrohradu se během času prodlužovaly na Sibiř a dálný sever. Postupně pak směřovaly do míst, která byla spojena s historií sovětských represí – s gulagem.

Poznal končiny, kde se tábory staly integrální součástí sovětské společnosti, kde lidé žijí ve městech, která vyrostla z otrocké práce vězňů. Poznal také současníky, kteří dodnes velebí Stalina, a uvědomil si, jak málo vyjasněný vztah má ruská společnost k historii sovětských represí. Moderuje Eva Hůlková. 

Autor:  Eva Hůlková  (ehů)
Pořad: Hovory  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-neděle 22:05 repríza pondělí-sobota 2:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 9. července  2017 v 22:05     Audio  rubrika: Hovory

  S Tomášem Krausem o vztahu české společnosti a zdejší židovské komunity

  Hostem Hovorů dnes bude muž, narozený v padesátých letech, v časech těžce antisemitských, v hysterické době, kdy byl každý Žid podezřelý, že je napojen na protistátní centrum: Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských...

   
 • 25. června  2017 v 09:05     Audio  rubrika: Hovory

  Voda v Česku

  Hostem Hovorů je analytik Petr Havel, který tak přidává další kamínek do mozaiky projektu Českého rozhlasu Týden vody. Jako šéfredaktor portálu Naše voda sleduje situaci už dlouhé roky. Dnes říká, že stav vody se v...

   
 • 18. června  2017 v 22:05     Audio  rubrika: Hovory

  Životní cesta muže, který nikdy nezavírá bránu do kostela

  Hostem dnešních Hovorů je Miroslav Cúth, který už téměř dvacet let působí v Praze-Karlíně. Do povědomí široké veřejnosti se dostal jako kněz, na jehož faře trávil své poslední týdny kardinál Miloslav Vlk.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas