12. února  2017 v 22:05  rubrika: Hovory

Václav Peter, varhanář a varhaník Jeruzalémské synagogy

Varhaník Václav Peter - Foto:  Biskupství plzeňské

Varhaník Václav PeterFoto:  Biskupství plzeňské

Hostem Evy Hůlkové je Václav Peter, varhanář a varhaník Jeruzalémské synagogy. O varhanách říká, že jsou jeho životním osudem od mládí až do současnosti: každý životní rozcestník, křižovatku rozhodly varhany... Jsou podle jeho názoru nástrojem, který je nejlepším dokumentem úrovně naší civilizace. Odráží v každé době vyspělost technickou, uměleckou, politickou, kulturní i technologickou. Václav Peter se v životě ocitl mezi dvěma náboženstvími a po důkladném dlouholetém studiu to řešil konverzí k židovství. Je otcem vrchního pražského rabína Davida Petera.

„Člověk je pořád stejný a každá generace se učí znovu pravdám a pokud na to zapomene, tak to dostává obvykle jiný vývoj...“ - říká host dnešních Hovorů. 

Autor:  Eva Hůlková  (ehů)
Pořad: Hovory  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-neděle 22:05 repríza pondělí-sobota 2:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 9. července  2017 v 22:05     Audio  rubrika: Hovory

  S Tomášem Krausem o vztahu české společnosti a zdejší židovské komunity

  Hostem Hovorů dnes bude muž, narozený v padesátých letech, v časech těžce antisemitských, v hysterické době, kdy byl každý Žid podezřelý, že je napojen na protistátní centrum: Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských...

   
 • 25. června  2017 v 09:05     Audio  rubrika: Hovory

  Voda v Česku

  Hostem Hovorů je analytik Petr Havel, který tak přidává další kamínek do mozaiky projektu Českého rozhlasu Týden vody. Jako šéfredaktor portálu Naše voda sleduje situaci už dlouhé roky. Dnes říká, že stav vody se v...

   
 • 18. června  2017 v 22:05     Audio  rubrika: Hovory

  Životní cesta muže, který nikdy nezavírá bránu do kostela

  Hostem dnešních Hovorů je Miroslav Cúth, který už téměř dvacet let působí v Praze-Karlíně. Do povědomí široké veřejnosti se dostal jako kněz, na jehož faře trávil své poslední týdny kardinál Miloslav Vlk.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas