27. listopadu  2011 v 22:05  rubrika: Hudba

Dají se zpívat básně nedávno zemřelého Ivana Martina Jirouse?

Pohřeb Ivana Martina Jirouse v Kostelním Vydří - Foto: Pavla Kuchtová

Pohřeb Ivana Martina Jirouse v Kostelním VydříFoto: Pavla Kuchtová

Ivan Martin Jirous jako textař? I když bulvární deníky od sebe opisují, že Magor psal texty Plastikům, pravda je taková, že žádný text pro ně nenapsal. Magor psal básně, které si někteří později půjčili a zhudebnili. Nebylo jich mnoho. Těch několik si připomeneme v dnešním hudebním okénku.

„Odešel nám již navždy“ hrála dechová kapela ze Staré říše minulou sobotu v Kostelním Vydří před tisícovkou pozůstalých, kteří se přišli rozloučit s legendárním Ivanem Martinem Jirousem. I když odešel z fyzického světa, neodešel z našich myslí a bude s námi žít mimo jiné také prostřednictvím svých básní. Dnes bych rád připomněl ty, které se zpívají. I když jsou to básně velice osobní a ke zhudebnění takřka nepoužitelné, přece jen se pár hudebníků o to pokusilo. Jedním z prvních byl Tomáš Šenkyřík ze skupiny Cymbelín, když v roce 2001 zařadil na CD Kolem osy báseň Panně Marii s děťátkem. 

V roce 2005 pak skupina Noi prezentuje na svém CD Magorovu adventní báseň Rorate Coeli desuper - Rosu dejte nebesa shůry. Tady Jirous cituje latinský text z katolické liturgie tak, jak si jí připomínal ve Valdicích, kde se mimo jiné i latině naučil. Báseň stejně jako předešlá pochází ze sbírky Magorovy labutí písně. 

A do třetice všeho dobrého tu máme Domácí kapelu. Ta v osobě Jana Brabce je asi Magorovi nejblíž. Jan Brabec byl jak známo bubeníkem legendárních Plastiků, od kterých jsme úryvek z Magorova šému slyšeli minule. Jan Brabec si vybral z labutích písní báseň Bílé pivoňky. A tak se ocitáme znovu v Kartouzích na vězeňském dvoře a můžeme konstatovat, že nejbytostněji se zpívá s Magorem právě tady, do jiných světů se s ním zatím žádný z žijících muzikantů neodvážil. 

 

Dají se zpívat básně nedávno zemřelého Ivana Martina Jirouse?

Vložit na svůj web

Autor:  Karel Vepřek
Pořad: Doteky víry  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 22:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 13. listopadu  2011 v 22:05     Audio  rubrika: Hudba

  Písně o Anežce České

  Na den přesně je to dnes 22 let ode dne, kdy byla v Římě svatořečena Anežka Česká. Zároveň na letošní rok připadá další výročí s ní spojené a sice 800 let od jejího narození. Při této příležitosti se zamyslíme nad tím,...

   
 • 16. října  2011 v 22:05     Audio  rubrika: Hudba

  Jarek Nohavica a jeho vztah k víře

  Dnes opět otvíráme hudební okénko Karla Vepřeka. Tentokrát si klade otázku, zda je Jarek Nohavica ateista, nebo má přece jen nějaký vztah k víře?

   
 • 2. října  2011 v 22:05     Audio  rubrika: Hudba

  Svatý Václav v písničkách

  V hudebním okénku Noemova archa se vrátíme ještě k 28. září, ke svátku svatého Václava. Poslechneme si tři různá zpracování svatováclavského chorálu.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas