12. června  2011 v 22:05  rubrika: Hudba

Hudba, která se dá i vidět?

Traband: Neslýchané! - Foto:  www.traband.net

Traband: Neslýchané!Foto:  www.traband.net

Déjà vu – to je situace, ve které máte pocit, něčeho strašně známého, vždyť tohle už se mi přesně takhle kdysi stalo, nebo to jsem v už přece viděl. A věřili byste tomu, že je možné vidět i hudbu?

Skupina Traband na své novince Neslýchané / Neslyšené převedla své písně do znakové řeči. Pamatuje tak i na své bližní, kteří nemohou jejich písně nikdy slyšet. Krabička s novým CD Neslýchané obsahuje jednak samotné CD a pak DVD se 12 písněmi ve znakové řeči. Jsou to vlastně takové pantomimické skeče na náměty jednotlivých písní. Ty jsou tak výborně zahrané a natočené, že jsou vlastně zajímavé i pro slyšícího, protože mu rozšiřují vnímání hudby o další rozměr. Svět neslyšících tu proniká do světa slyšících a naopak. Samotné CD Neslýchané se podobným způsobem tematicky zaměřuje na lidi na okraji – stejně tak jako na neslyšící, na často opomíjené zlodějíčky, paní z koloniálu, bezdomovce, běžné posluchače konzumenty, nebo Romy. 

I když na novém albu Neslýchané skupiny Traband nenajdeme jedinou píseň typu modlitby, meditace, či vyznání, je svým obsahem jasným duchovním poselstvím. „V duchu biblického ne oběti, ale milosrdenství po vás žádám, pečujte o trpící, plačte s plačícími a nezapomínejte na vdovy a sirotky,“ si všímá právě těchto našich bližních a někdy má i pro ně radu do života. 

 

Hudba, která se dá i vidět?

Vložit na svůj web

Autor:  Karel Vepřek
Pořad: Doteky víry  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 22:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 27. listopadu  2011 v 22:05     Audio  rubrika: Hudba

  Dají se zpívat básně nedávno zemřelého Ivana Martina Jirouse?

  Ivan Martin Jirous jako textař? I když bulvární deníky od sebe opisují, že Magor psal texty Plastikům, pravda je taková, že žádný text pro ně nenapsal. Magor psal básně, které si někteří později půjčili a zhudebnili....

   
 • 13. listopadu  2011 v 22:05     Audio  rubrika: Hudba

  Písně o Anežce České

  Na den přesně je to dnes 22 let ode dne, kdy byla v Římě svatořečena Anežka Česká. Zároveň na letošní rok připadá další výročí s ní spojené a sice 800 let od jejího narození. Při této příležitosti se zamyslíme nad tím,...

   
 • 16. října  2011 v 22:05     Audio  rubrika: Hudba

  Jarek Nohavica a jeho vztah k víře

  Dnes opět otvíráme hudební okénko Karla Vepřeka. Tentokrát si klade otázku, zda je Jarek Nohavica ateista, nebo má přece jen nějaký vztah k víře?

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas