13. listopadu  2011 v 22:05  rubrika: Hudba

Písně o Anežce České

Sv. Anežka česká - Foto:  www.arcs.cuni.cz

Sv. Anežka českáFoto:  www.arcs.cuni.cz

Na den přesně je to dnes 22 let ode dne, kdy byla v Římě svatořečena Anežka Česká. Zároveň na letošní rok připadá další výročí s ní spojené a sice 800 let od jejího narození. Při této příležitosti se zamyslíme nad tím, zda o této světici existuje dost moderních písní.

Kardinál Tomášek: „Chceme se radovat z toho společně při této mši svaté, že Svatý otec 12. listopadu v Římě vyhlásil pro celou církev naší blahoslavenou Anežku Přemyslovnu za svatou.“ 

Svatá Anežka Česká současné hudebníky inspirovala nejvíce v roce svého svatořečení, tedy v roce 1989. Tehdy vzniklo Oratorium Píseň sestry Anežky a bratra Františka od Petra Fialy a také píseň Svatopluka Karáska Českou zem, ve které se na svatou Anežku odvolává. Tento fakt je sám o sobě zajímavý, Karásek, ač sám evangelík, který svaté neuznává, najednou volá ke svaté Anežce, i když tím u svých přátel vzbuzuje úsměv. Ale byla to ta revoluční doba, ve které bylo možné všechno. 

Když jsem se podrobněji zabýval svatou Anežkou, zajímalo mě jaké zázraky vlastně způsobila. Protože, jak je známo, ke svatořečení je třeba zázraků. Ovšem kromě jednoho legendárního uzdravení po dotyku jejího roucha, jedné vyléčené bolesti hlavy a záhadného zmizení na jednu hodinu, jsem se žádných zázraků nedopátral. A tak asi největším zázrakem zůstává ten, který se jí připisuje až po jejím svatořečení, a tím je změna politických poměrů v tehdejším Československu, jak už naznačoval Sváťa Karásek. 

Jiný písničkář Petr Lutka, který od té doby, co konvertoval ke katolictví, opěvuje s oblibou všechny naše světce. Nezapomněl ani na sv. Anežku a hned na své první porevoluční nahrávce PM / Panně Marii má píseň této světici věnovanou. A to je v tomto žánru zatím jediná. Tady mají čeští muzikanti velký dluh. 

 

Písně o Anežce České

Vložit na svůj web

Autor:  Karel Vepřek
Pořad: Doteky víry  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 22:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 27. listopadu  2011 v 22:05     Audio  rubrika: Hudba

  Dají se zpívat básně nedávno zemřelého Ivana Martina Jirouse?

  Ivan Martin Jirous jako textař? I když bulvární deníky od sebe opisují, že Magor psal texty Plastikům, pravda je taková, že žádný text pro ně nenapsal. Magor psal básně, které si někteří později půjčili a zhudebnili....

   
 • 16. října  2011 v 22:05     Audio  rubrika: Hudba

  Jarek Nohavica a jeho vztah k víře

  Dnes opět otvíráme hudební okénko Karla Vepřeka. Tentokrát si klade otázku, zda je Jarek Nohavica ateista, nebo má přece jen nějaký vztah k víře?

   
 • 2. října  2011 v 22:05     Audio  rubrika: Hudba

  Svatý Václav v písničkách

  V hudebním okénku Noemova archa se vrátíme ještě k 28. září, ke svátku svatého Václava. Poslechneme si tři různá zpracování svatováclavského chorálu.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas