19. května  2012 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Daniel Raus: Desetiletí politické obnovy

David Rath na archivním snímku ze sněmovny - Foto: Tomáš Adamec

David Rath na archivním snímku ze sněmovnyFoto: Tomáš Adamec

Skandál poslance Davida Ratha zapůsobil v naší společnosti jako skutečný šok. Odhalil přitom jenom ve větší míře praktiky, o kterých se zde mluví už dlouho. Řeší se otázka, do jaké míry šlo o selhání jednotlivce a do jaké míry je to systém. Jisté je, že událost zapadá do širšího kontextu, kterým je neblahý stav české politiky.

Bojovník proti korupci byl přistižen se sedmi milióny v krabici. Dalších třicet miliónů bylo v podlaze a příběh tím nejspíš nekončí. Naopak, ve vzduchu visí obavy, co by se asi dělo, kdyby promluvil. Je totiž možné, že toho ví víc, než je zdrávo.  

Zdejší volič se každopádně musí naučit odlišovat skutečné bojovníky proti korupci od falešných, což není tak úplně jednoduché. Jsme sice zvyklí na zloděje, který křičí: chyťte zloděje. V poslední době je ale toho křiku trochu příliš a doléhá k nám ze všech stran. I ve věku boje proti korupci bývá totiž pod svícnem tma a v ní může ono zlo vesele bujet.  

Vstup do domu hajtmana Davida Ratha v Hostivici sledovala celý den policie - Foto: Pavel Pavlas

Vstup do domu hajtmana Davida Ratha v Hostivici sledovala celý den policieFoto: Pavel Pavlas

Souvisí s tím otázka, kde se stala chyba? Proč upadla naše společnost do takového marasmu? A jak se z něj dostat ven? Pes je zakopán v politických stranách. Abychom našli odpověď, musíme se vrátit o dvacet let zpátky, do doby, kdy jsme byli nadšeni získanou svobodou a znechuceni vším, co zavánělo totalitou.  

Objevila se tehdy plejáda partají, které jako by vypadly z říše Járy Cimrmana. Snad každý si pamatuje Erotickou iniciativu s polonahými dámami. Málo kdo si ale pamatuje vtipnou Stranu konstruktivní destrukce, která měla program o třech bodech. Zaprvé, zrušit komunistickou stranu. Zadruhé, zrušit všechny ostatní strany. A zatřetí, zrušit sebe samu.  

Vystihla onu nechuť k institucím, kdy lidé zahazovali knížky ROH a hromadně vystupovali z jediné státostrany. Svoboda znamenala nebýt členem ničeho. Jenomže se to vrátilo jako bumerang, protože partaje s mizivým počtem členů zde začaly vládnout. Staly se z nich výtahy k moci a nám zbyly oči pro pláč a ústa pro nadávky.  

Přesto stále doufáme, že to půjde nějak bez nás. Že se stane zázrak díky volebnímu kroužkování nebo se zjeví jakási spásná strana pohádkového krále Miroslava. Tak jako jsme na sklonku komunismu potřebovali desetiletí duchovní obnovy, tak potřebujeme nyní desetiletí obnovy politické. A to bez naší angažovanosti nejspíš skutečně nepůjde.  

Toho se na vlnách Radiožurnálu obává Daniel Raus. 

 

Desetiletí politické obnovy

Vložit na svůj web

Autor:  Daniel Raus

Nové články v rubrice

 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Ženy v Ježíšově rodokmenu: Šalamounova matka Batšeba

  Dnes uslyšíte naposledy o ženách z Ježíšova rodokmenu. Na řadě je krásná Batšeba, ale není to moc hezké vyprávění. Byla matkou moudrého biblického krále Šalamouna, který se vyznačoval moudrost. Ale její osudy nebyly...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Taizé v Praze

  Praha na přelomu roku podpoří evropský ekumenismus v poměrech dnešní Evropy - tedy po ukrajinské krizi, nejen smíření duchovní a lidské, ale i politické a vojenské. Bratři z francouzské ekumenické komunity Taizé totiž...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy

  V kostoloch i na námestiach po celom Slovensku sú v týchto dňoch vystavené nádherné vyobrazenia Ježišovho narodenia, ktoré si užijú malí aj veľkí. Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas