13. dubna  2013 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Daniel Raus: ÚSTR a český boj o minulost

Daniel Herman - Foto: Jana Šustová

Daniel HermanFoto: Jana Šustová

Zemětřesení na naší politické scéně vyvolalo v tomto týdnu odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana. Tento bývalý kněz, stejně jako okruh jeho spolupracovníků a část členů vědecké rady, sdílí jednoznačný názor, že důvod odvolání byl ryze politický. Rada to odmítá. Místo Hermana jmenovala do vedení ústavu veřejnosti prakticky neznámou překladatelku Pavlu Foglovou.

Jeden z velkých Britů 20. století Winston Churchill kdysi řekl, že když otevřeme hádku mezi minulostí a přítomností, brzo zjistíme, že jsme ztratili budoucnost. Zdá se, že přesně to se děje v České republice. Boj o Ústav pro studium totalitních režimů není jen zbytečný, ale i škodlivý, což naši budoucnost určitě poznamená.  

Daniel Herman - odvolaný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů - Foto: Zbyněk Pecák

Daniel Herman - odvolaný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimůFoto: Zbyněk Pecák

Nynější příběh odvolání ředitele Daniela Hermana zapadá do podstatně širšího kontextu, ve kterém je pouze epizodou, jakkoliv podstatnou. Působí jako viditelný důsledek naší notorické neschopnosti vyrovnat se s minulostí. Ta se až příliš promítá do současnosti, o kterou vlastně jde. Jenomže v duchu Churchillových slov přicházíme o věci budoucí.  

Ústav, známý pod zkratkou ÚSTR, byl předmětem lítých bojů od svého počátku. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby to byly boje historiků, nikoliv politiků. Interpretace dějin, zvláště pak bolševických, je ošemetná, už proto, že studená válka skončila ve většině evropských zemí bez krve. Komunismus byl ale stejně zhoubný jako nacismus a v celkovém počtu obětí si s ním rozhodně nezadal.  

Právě proto by mělo zůstat hodnocení této temné éry zcela nezávislé na politicích. To se ale v případě ÚSTRu nikdy nestalo. Už do kolébky mu politické sudičky nadělily zdánlivě banální, ale ve skutečnosti podstatný spor. Původně to měl být Ústav paměti národa, ale dopadlo to zrovna jako s pomlčkovou válkou v názvu Česko – Slovenské republiky, kde šlo o název taky až v poslední řadě.  

Česká republika je zemí, která považuje komunistickou ideologii za zločinnou, má ale komunisty v parlamentě. Je to proto, že jsme komunismus naoko odmítli, ale nikdy jsme nešli do skutečné dekomunizace jako obdoby poválečné denacifikace v Německu. Ústav pro studium totalitních režimů bude nepochybně dál zkoumat minulost – i když způsobem ryze českým. Boj o něj totiž zdaleka neskončil. Řečeno slovy Winstona Churchilla: naše současnost se příliš hádá s minulostí.  

Nezbývá tedy než doufat, že zdejší komunismus historickému zhodnocení stejně neunikne.  

Na vlnách Radiožurnálu by se toho chtěl dožít Daniel Raus. 

 

ÚSTR a český boj o minulost

Vložit na svůj web

Autor:  Daniel Raus

Nové články v rubrice

 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Ženy v Ježíšově rodokmenu: Šalamounova matka Batšeba

  Dnes uslyšíte naposledy o ženách z Ježíšova rodokmenu. Na řadě je krásná Batšeba, ale není to moc hezké vyprávění. Byla matkou moudrého biblického krále Šalamouna, který se vyznačoval moudrost. Ale její osudy nebyly...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Taizé v Praze

  Praha na přelomu roku podpoří evropský ekumenismus v poměrech dnešní Evropy - tedy po ukrajinské krizi, nejen smíření duchovní a lidské, ale i politické a vojenské. Bratři z francouzské ekumenické komunity Taizé totiž...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy

  V kostoloch i na námestiach po celom Slovensku sú v týchto dňoch vystavené nádherné vyobrazenia Ježišovho narodenia, ktoré si užijú malí aj veľkí. Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas