14. července  2012 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Anglikáni se znovu nedohodli, zda udílet biskupské svěcení ženám

Anglikánský arcibiskup z Canterbury Rowan Williams s biskupkou Mary Gray-Reeves z El Camino Real v Kalifornii - Foto: The Archbishop of Canterbury

Anglikánský arcibiskup z Canterbury Rowan Williams s biskupkou Mary Gray-Reeves z El Camino Real v KaliforniiFoto: The Archbishop of Canterbury

Generální synod anglikánské církve měl během toho víkendu rozhodnout s definitivní platností o tom, zda povolí svěcení žen do role biskupů. Věřící i duchovní vedou na této téma spory prakticky už od roku 1994, kdy bylo schváleno svěcení žen za kněze. Generální synod navrhuje kompromis, podle kterého by ve farnostech, které s otevřením biskupské funkce ženám nesouhlasí, mohli i nadále sloužit v roli biskupů výhradně muži. Konečné rozhodnutí se však znovu odkládá.

Původně se zdálo, že Generální synod Anglikánské církve bude mít snadné rozhodování. Pro novou legislativu zrovnoprávňující muže a ženy se vyslovilo 42 ze 44 anglikánských diecézí. A měla - byť spíše tichou - podporu arcibiskupa z Canterbury Rowana Wiliamse. Nicméně jedna ze tří komor Generálního synodu sdružující anglikánské biskupy prosadila doslova za pět minut dvanáct do legislativy pozměňující návrh, který měl učinit z žen v biskupských funkcích duchovní druhé kategorie:  

Anglikánská biskupka Mary Gray-Reeves z El Camino Real v Kalifornii - Foto: The Archbishop of Canterbury

Anglikánská biskupka Mary Gray-Reeves z El Camino Real v KaliforniiFoto: The Archbishop of Canterbury

“Ten pozměňující návrh v podstatě říká, že muži sloužící jako biskupové ve farnostech, které ženy odmítly, nesmí sami svěcení žen schvalovat a nesmí sami ženy světit.”  

Vysvětluje reverendka Lucy Winkettová, která společně s dalšími ženami v Anglikánské církvi zaslala synodu výzvu, aby v takové podobě novou legislativu neschvaloval.  

Tím spíše, že - jak vyšlo najevo - kněží anglikánské církve vysvěcení v budoucnu ženami by neměly v církvi rovnocenné postavení. Jak napsal britský list Guardian, představa, že žena v roli biskupa znectí ty, které bude světit, svou ženskostí, je přímo urážející.  

Nicméně návrh biskupské komory generálního synodu má také své stoupence. Rekrutují se z evangelického křídla a anglikánsko-katolického křídla. Podle nich pramení mužská výlučnost pro výkon biskupského či kněžského povolání z principu apoštolského následnictví. Ženy nemohou vykonávat roli biskupů, dokud je do těchto funkcí nebudou světit i ostatní křesťanské církve.  

Anglikánská eucharistie - Foto:  The Church of England

Anglikánská eucharistieFoto:  The Church of England

“Když přijímáte svátost, zvláště svaté přijímání nebo vysvěcení, tak si musíte být naprosto jistí, že osoba, která obřad vede, je sama řádným knězem nebo biskupem.”  

Říká otec Martin Neal z anglického Farnborough, který má o ženách, jež by měly světit kněze, velké pochybnosti.  

Rozhodnutí o tom, zda se i anglikáni ve Velké Británii připojí ke zrovnoprávnění žen v biskupském povolání, tak jak je běžné ve Spojených státech nebo v Austrálii, se tedy zatím odkládá. S definitivní platností by o něm mělo rozhodnout až listopadové zasedání Generálního synodu. 

 

Anglikáni se znovu nedohodli, zda udílet biskupské svěcení ženám

Vložit na svůj web

Autor:  Ivan Kytka

Nové články v rubrice

 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Ženy v Ježíšově rodokmenu: Šalamounova matka Batšeba

  Dnes uslyšíte naposledy o ženách z Ježíšova rodokmenu. Na řadě je krásná Batšeba, ale není to moc hezké vyprávění. Byla matkou moudrého biblického krále Šalamouna, který se vyznačoval moudrost. Ale její osudy nebyly...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Taizé v Praze

  Praha na přelomu roku podpoří evropský ekumenismus v poměrech dnešní Evropy - tedy po ukrajinské krizi, nejen smíření duchovní a lidské, ale i politické a vojenské. Bratři z francouzské ekumenické komunity Taizé totiž...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy

  V kostoloch i na námestiach po celom Slovensku sú v týchto dňoch vystavené nádherné vyobrazenia Ježišovho narodenia, ktoré si užijú malí aj veľkí. Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas