Baptisté odmítli podepsat smlouvu o vypořádání mezi ČR a církvemi

23. březen 2013

22. února byla v budově vlády ČR podepsána smlouva o vypořádání mezi Českou republikou a jednotlivými církvemi a náboženskými společnostmi. Ta zavazuje stát poskytovat církvím finanční náhradu za majetek zabavený po roce 1948, a také příspěvek na podporu činnosti v přechodném období.

Smlouvu podepsalo 15 církví sdružených v Ekumenické radě, jedna však u podpisu chyběla a to Bratrská jednota baptistů. Okolnosti toho rozhodnutí zjišťoval Karel Vepřek přímo na ústředí u předsedy Milana Kerna.

Nejprve mě zajímalo, jakým způsobem je Bratrská jednota baptistů financována.

„Musíme rozlišit třeba financování ústředí a jednotlivých sborů. Financování sborů je z části z dobrovolných darů, zčásti jsou placeni kazatelé z dotací státu. Jedna třetina sborů vůbec nepřijímá ze zásadních důvodů dotace. Ty jsou plně financováni z darů svých členů. Vlastně za těch 12 let v novodobé historii se úplně všechny sbory zřekly přijímání dotací na platy a 12 let jsme existovali bez jakýchkoliv dotací.“

A co potom vedlo ty sbory, že si o to požádaly?

„Důvodem byl ohled na málo početné sbory, které by si nemohly platit kazatele. Tak ty volaly po tom, aby jim bylo umožněno přijímat dotace. A ostatní nemusí. Takže v tom byla daná svoboda. U nás je taky ta specialita, že kazatelé nejsou placeni ústředím. Oni jsou zaměstnanci sboru. Takže řekněme tento systém placení kazatelů umožňuje, že je to svobodná vůle, jestli pobírat dotace na plat nebo nepobírat. V současné době dvě třetiny Baptistických sborů dotace pobírají.“

Vánoční hry lákají do baptistického sboru Na Topolce řadu návštěvníků

Proč je odmítají do budoucna?

„Tak protože většina historie naší církve je taková, že jsme měli samofinancování bez jakékoliv závislosti na státních penězích, tak nám tato myšlenka na samofinancování není vzdálená. Nám je blízká.“

A žádný majetek už nepožadujete na vrácení?

„My jsme byli poškozeni konfiskací jedné rozestavěné modlitebny, ovšem ten zákon je postaven tak, že buďto všechno nebo nic. Takže jestliže odmítáme 228 milionů, tak nemůžeme říci, že dejte nám, já nevím, 2 miliony za tu rozestavěnou modlitebnu a ostatní nechceme. Takže jsme si vědomi, že ztrácíme nárok na to, abychom dostali náhradu, a soudní cestou do toho rozhodně nepůjdeme.“

A to vaše rozhodnutí už je definitivní?

„20. dubna budeme mít další sjezd. Teď to bude řádný sjezd, kde je připraven návrh, abychom veřejně proklamovali to odmítnutí smlouvy, protože doposud ten mimořádný sjezd pouze vyjádřil to, že nechceme ty peníze, nevyjadřovali jsme se k vlastní smlouvě, protože jsme jí ještě neměli v rukou. Nechtěli jsme předbíhat události. Takže teď teprve je připraven návrh, abychom veřejně i ministerstvu proklamovali, že tu smlouvu odmítáme.“

autor: Karel Vepřek
Spustit audio