Český olympijský tým má poprvé kaplana

28. červenec 2012

Včerejším slavnostním ceremoniálem začaly v Londýně Olympijské hry. Většina reprezentací má ve svých výpravách vedle trenérů, masérů a psychologů také duchovního. Český tým doprovází kněz letos vůbec poprvé a volba padla na známého lanškrounského faráře Zbigniewa Czendlika a právě jeho teď zdravíme do Londýna.

Dobrý den.

Zbigniew Czendlik: „Dobré ráno, dobrý den.“

Pane Czendliku, jaké úkoly má takový kaplan olympijského týmu?

Zbigniew Czendlik: „Víte co, já vám řeknu upřímně, že pořádně nevím. Já to budu zjišťovat, protože mimo jiné se vypravuji na slavnostní mši do westminsterské katedrály, kde mimo místního arcibiskupa bude spousta takových kaplanů, takže je to něco, co začínáme tak nenápadně budovat. Já to přirovnávám k takové práci plavčíka, který sedí někde u bazénu, všechno sleduje a když je potřeba, tak zasahuje. Takže já si myslím, že budu takovým plavčíkem, že kdyby něco, tak zasáhnu.“

Zbigniew Jan Czendlik

Tušíte, kolik věřících je v české olympijské výpravě, alespoň procentuálně?

Zbigniew Czendlik: „Já musím říct, že z takových prvních ohlasů, které mám, protože nevím prostě procentuálně, jaké to je číslo, ale hodně těch olympioniků říká ‚to je super že tady takového člověka také máme‘. Já si myslím, protože jsem byl pověřen duchovní péčí, a to není záležitost jen pro věřící, ale prostě pro všechny, protože všichni mají také toho svého ducha.“

Jaký je vlastně vztah náboženství a sportu?

Zbigniew Czendlik: „Já si myslím, že mě osobně je velmi blízký a dokonce tady v Londýně to vidíme, protože spousta křesťanských církví se tady angažuje a spolupracuje s místním organizačním výborem. Dělají tábory, přijímají návštěvy do svých rodin, takže si myslím, že to krásně jde dohromady a bylo by to možná na dlouhé povídání o vztahu víry a sportu, ale myslím si, že je velmi úzký.“

V souvislosti s olympiádou prý britští křesťané vyvinuli mnohé speciální aktivity. Víte jaké?

Zbigniew Czendlik: „Já jsem se díval, sledoval jsem to na nějakých stránkách. Tak pochopitelně, že to jsou ty věci, o kterých jsem tady mluvil včetně pomoci zařizování různých kempů, ale také různé bohoslužby zaměřené hlavně na účastníky olympiády, protože jim na tom hrozně záleží a já to znám i z Polska, když bylo Mistrovství Evropy. Tam jde o to, aby ti, kteří k nám přijedou, ať to jsou sportovci nebo fanoušci, se co nejvíce cítili komfortně, to znamená, že je to o tom, abychom těm lidem, kteří přijedou z celého světa, různých náboženství, různých barev pleti, nabídli takové podmínky, aby prostě měli všechno, i po této duchovní stránce.“

Jenom krátce poprosím, na jakou disciplínu se chystáte podívat Vy osobně?

Zbigniew Czendlik: „Už dnes půjdu na badminton, moc se těším na Wimbledon, takže pochopitelně na tenis, budu se těšit na basket a možná i volejbal, takže to jsou ty disciplíny, na které se těším v nejbližších dnech.“

Česká basketbalová výprava před Českým olympijským domem v Londýně

Tak fanděte, budeme se těšit na úžasné zážitky a na dobré výsledky. To byl duchovní českého olympijského týmu Zbigniew Czendlik. Zdravíme do Londýna, přejeme krásný den.

Zbigniew Czendlik: „Mějte se krásně, děkuji a nashledanou.“

autor: pkr
Spustit audio