10. listopadu  2012 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Daniel Raus: Mít či nemít církevní majetek?

Církevní restituce - Foto:  ČTK

Církevní restituceFoto:  ČTK

Ve středu prošel Sněmovnou zákon, který má vyřešit vztahy církví a státu. Byl přijat těsnou většinou, navíc po peripetiích s rebelujícími poslanci ODS. Příznačné je, že ani v jeho označení nepanuje shoda. Jde o „církevní restituce“, o „zmírnění starých křivd“ nebo o „narovnání vztahu“ mezi státem a církvemi? Možná je v něm všechno dohromady.

Po posledních volbách už se pomalu zdálo, že předvedeme světu nevídaný unikát. A sice, že komunisty kdysi zabavený církevní majetek budou vracet opět komunisté. Tedy, pokud by se dostali k moci a pokud by se jim uráčilo někomu něco vracet. Ale nakonec je všechno jinak, zákon prošel noční Sněmovnou a dvacetiletý maratón se zdá být u konce. Ovšem, za stavu obecného vyčerpání osob, financí i zdejší tolerance. 

Pokud se nevyskytne zádrhel na Hradě nebo na Ústavním soudu, pak skončí dlouhé martýrium kolem zákona, který se jevil původně jako šťastný kompromis, ale po letech průtahů uvrhl církve v očích Čechů do klatby. Stojí přitom za zmínku, že zádrhel se zatím většinou vyskytl.  

Stačí si vzpomenout, jak letos v červnu uniklo hlasování jen těsně pátku třináctého, neboť sociální demokraté, komunisté a Věci veřejné obstruovaly, až se nakonec hlasovalo dvě minuty po půlnoci – v sobotu čtrnáctého. Pár týdnů před tím, rovněž ve víru obstrukcí, vypadl nečekaně proud a Sněmovnu zahalila tma. A v roce 2008 zazdili zákon vlastní koaliční poslanci pod vedením exministra Tlustého.  

Dodejme, že církve z toho všeho asi nevyjdou s aureolou obdivu a uznání, ačkoliv je právo zcela na jejich straně. Přesto je dobře, že jim bude majetek vrácen a kompenzován. A ještě lépe je, že pro další generace nastane úplné oddělení trůnu a oltáře, což bude zdravé pro obě strany.  

Je totiž na čase, aby církev přestala sponzorovat stát. Pokud má někdo pocit, že z daní zdejších ateistů jsou financováni nenasytní preláti, měl by se zamyslet. Zabavený majetek vynáší ročně tři miliardy a jenom polovinu z toho tvoří zpětně státní příspěvek církvím. Skutečnost je tedy opačná, církevní majetek de facto financuje zdejší ateisty.  

Ať už jde ale o peníze v druhé řadě nebo (jak se říká) až v řadě první, podstatné je vyřešit po dvaceti letech starou křivdu. Nebo to za nás udělají opět komunisté.  

Z čehož by na vlnách Radiožurnálu neměl dobrý pocit Daniel Raus. 

 

Daniel Raus: Mít či nemít církevní majetek

Vložit na svůj web

Autor:  Daniel Raus

Nové články v rubrice

 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Ženy v Ježíšově rodokmenu: Šalamounova matka Batšeba

  Dnes uslyšíte naposledy o ženách z Ježíšova rodokmenu. Na řadě je krásná Batšeba, ale není to moc hezké vyprávění. Byla matkou moudrého biblického krále Šalamouna, který se vyznačoval moudrost. Ale její osudy nebyly...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Taizé v Praze

  Praha na přelomu roku podpoří evropský ekumenismus v poměrech dnešní Evropy - tedy po ukrajinské krizi, nejen smíření duchovní a lidské, ale i politické a vojenské. Bratři z francouzské ekumenické komunity Taizé totiž...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy

  V kostoloch i na námestiach po celom Slovensku sú v týchto dňoch vystavené nádherné vyobrazenia Ježišovho narodenia, ktoré si užijú malí aj veľkí. Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas