22. září  2012 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Daniel Raus: Pokleslý film a zločinné protesty

Film Nevinnost muslimů (Innocence of Muslims) - Foto:  Youtube

Film Nevinnost muslimů (Innocence of Muslims)Foto:  Youtube

Kde je hranice mezi protestem a terorismem? Tuto otázku řeší vyšetřovatelé násilných demonstrací v několika islámských zemích, kde byly napadeny americké ambasády. Co se týče Libye, odpověď je zřejmá. Vražda velvyslance a dalších zaměstnanců byla dílem teroristů. Záminkou k divokým protestům se stal film Nevinnost muslimů.

Film Nevinnost muslimů (Innocence of Muslims) - Foto:  Youtube

Film Nevinnost muslimů (Innocence of Muslims)Foto:  Youtube

Svět islámu se dal zase jednou do pohybu. Média zaplavily obrázky demonstrantů, kteří věru nemají v očích volnost, rovnost ani bratrství. Rituál pálení americké, britské nebo izraelské vlajky je vrcholem protestů, zavánějících naopak nenávistí a hněvem. Vražedná komanda útočí na americké ambasády a jakýsi duchovní z Egypta žádá evropské a americké muslimy, aby zabili každého, kdo se podílel na filmu, který tenhle poprask vyvolal.  

Onen snímek se jmenuje Nevinnost muslimů a je to z uměleckého hlediska naprostá katastrofa. Snůška nesmyslů, herecké výkony na úrovni pokleslého středoškolského dýchánku, cosi mezi nechtěnou groteskou a kolotočem. Má-li se veledílo zakázat, pak z důvodu chabé kvality. O tu ale v islámských protestech kupodivu nejde. Absolutní většina účastníků ten film stejně neviděla, ani neuvidí.  

Film Nevinnost muslimů (Innocence of Muslims) - Foto:  Youtube

Film Nevinnost muslimů (Innocence of Muslims)Foto:  Youtube

Je to jenom záminka k ventilování frustrace, ze které se jejich svět ne a ne vymanit. Ve 21. století je totiž těžké zůstat v izolaci, pokud nechcete dopadnout jako Severní Korea. Otevřít se světu znamená pocítit vlastní zaostalost – malou ochutnávku jsme zažili přece i my po pádu bolševika. Takže islámské země procházejí modernizací, kterou současně chtějí i nechtějí – a citová náročnost je průvodním jevem.  

Když tedy oddělíme zrno od plev, je důležité si uvědomit pár drobností. Co se týče muslimů, ti se potřebují učit náboženské svobodě. Všechno další je vedlejší produkt, včetně demokracie, svobody projevu nebo oddělení trůnu a oltáře. Co se týče Západu (tedy i nás), existuje řada názorů na islám. Včetně krajního, podle kterého nelze islám reformovat, je třeba ho z gruntu zatratit.  

Film Nevinnost muslimů rozbouřil muslimský svět - Foto:  ČTK/AP

Film Nevinnost muslimů rozbouřil muslimský světFoto:  ČTK/AP

Přesně to si myslí tvůrci filmu Nevinnost muslimů. Mají k tomu podle všeho osobní důvody, a možná docela pádné. Do svého uměleckého pokusu to ale vtělili natolik odvážně, že si dáma jménem kinematografie zakryla oči. Marná sláva, ideologie a umění k sobě nikdy velkou láskou neplály. A co se týče otázky, zda je nebo není islám reformovatelný, odpověď musí stejně nakonec poskytnout samotní muslimové.  

Tak to vidí na vlnách Radiožurnálu Daniel Raus. 

 

Pokleslý film a zločinné protesty

Vložit na svůj web

Autor:  Daniel Raus

Nové články v rubrice

 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Ženy v Ježíšově rodokmenu: Šalamounova matka Batšeba

  Dnes uslyšíte naposledy o ženách z Ježíšova rodokmenu. Na řadě je krásná Batšeba, ale není to moc hezké vyprávění. Byla matkou moudrého biblického krále Šalamouna, který se vyznačoval moudrost. Ale její osudy nebyly...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Taizé v Praze

  Praha na přelomu roku podpoří evropský ekumenismus v poměrech dnešní Evropy - tedy po ukrajinské krizi, nejen smíření duchovní a lidské, ale i politické a vojenské. Bratři z francouzské ekumenické komunity Taizé totiž...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy

  V kostoloch i na námestiach po celom Slovensku sú v týchto dňoch vystavené nádherné vyobrazenia Ježišovho narodenia, ktoré si užijú malí aj veľkí. Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas