Do Staré Boleslavi se po roce opět sjeli věřící na Národní svatováclavskou pouť

28. září 2013

Dnes na svátek svatého Václava slavíme Den české státnosti, a tak Stará Boleslav, místo spjaté s mučednickou smrtí patrona české země, žije v těchto dnech opět Národní svatováclavskou poutí. Jejím vyvrcholením je každoročně bohoslužba, která tam začne už za necelou hodinu.

Jak bude probíhat a kdo se jí zúčastní, to bychom se teď měli dozvědět od kolegy Václava Žmolíka, který bude pro Český rozhlas Dvojku komentovat přenos z této bohoslužby a který už je přímo na místě. Dobré dopoledne.

„Ano, jsem přímo na Mariánském náměstí, ze kterého je možné dohlédnout ke kostelu svatého Václava, tedy k místu spojenému se smrtí knížete Václava, jemuž vévodí kostel Nanebevzetí Panny Marie, v němž je zase uchováváno Palladium země české, tedy milostný obraz, kterému katolíci přisuzují ochrannou moc nad českou zemí. Na náměstí už je postavené pódium, ze kterého bude primas český a arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka spolu s dalšími biskupy tuto mši sloužit. A už se tady soustřeďují i poutníci...“

Jak bude vlastně mše probíhat?

„Začne průvodem, ve kterém bude nesen ostatek svatého Václava, totiž jeho lebka. Ta je jinak uložena ve svatováclavské kapli chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Vystavována bývá jen při některých slavnostních příležitostech. Jednou z nich je už tradičně Národní svatováclavská pouť. Stalo se tradicí, že světcův ostatek je přivážen z pražské katedrály do Staré Boleslavi v předvečer slavnosti a je doprovázen čestnou motocyklovou jednotkou Hradní stráže. Lebka bude vystavena na pódiu uprostřed náměstí, stejně jako už zmíněné palladium země české. Po tomto průvodu začne vlastní bezmála dvouhodinová mše.“

Svatováclavská pouť Brandýs-Stará Boleslav

Jaká je vůbec tradice poutí ve Staré Boleslavi?

„Poutním místem se toto místo stalo už v 11. století. Takže ona tradice poutí je tu vlastně bezmála tisíciletá a zcela ji nepřerušil ani komunistický režim. V této podobě Národní svatováclavské pouti se letos pouť koná pojedenácté. Tato novodobá tradice začala tedy v roce 2003, a to ve spolupráci katolické církve a města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Několikrát se pouti zúčastnil předchozí prezident Václav Klaus a jednou, roku 2009, navštívil Starou Boleslav u příležitosti Národní svatováclavské pouti i papež. Byl to Benedikt XVI. který se zde setkal s mladými lidmi z České republiky.“

Laika by mohlo zarazit, že se jedná o mši koncelebrovanou. Vysvětleme, prosím, co to znamená...

„Jak už jsem zmínil, společně s panem kardinálem Dukou budou mši sloužit i ostatní čeští a moravští biskupové a také host z Německa, totiž kardinál Reinhard Marx. Toto má symbolický význam. Očekává se, že bude řeč o česko-německých vztazích a česko-německém usmíření. Právě zítra si totiž připomeneme 75. výročí mnichovské dohody. A také se očekává zmínka o dalším letošním výročí, totiž o 1150 letech od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.“

Svatováclavská pouť Brandýs-Stará Boleslav

Ještě přesně povězme, kdy a kde na rozhlasových vlnách mohou posluchači mši z Národní svatováclavské pouti sledovat?

„Přenos odtud ze Staré Boleslavi začíná na Dvojce Českého rozhlasu v 10 hodin a bude trvat zhruba do tři čtvrtě na dvanáct.“

Tak děkuji za informace a na slyšenou.

„Na slyšenou.“

Spustit audio