Domácí násilí je třeba zastavit včas

19. květen 2012

„Šťastný je ten, kdo našel štěstí v rodině“ a „Rodina je jednou z nevyhnutelných podmínek štěstí,“ tvrdil Lev Nikolajevič Tolstoj. Bohužel to ale neplatí pro všechny rodiny. Jen za první čtyři měsíce letošního roku bylo u nás kvůli domácímu násilí vykázáno ze společné domácnosti 507 agresorů.

„Jsi hloupá, tlustá, odporná…“ – tak nenápadně může začínat domácí násilí. Pokud se ale hned v počátcích nezastaví, může příběh dopadnout tragicky. Domácí násilí je totiž stále se stupňující cyklus rostoucího napětí, konfliktu a usmiřování.

Ti, kterých se domácí násilí týká, většinou situaci nezvládnou sami. Pomáhá jim také Jindřiška Krpálková z poradny Magdala:

„V té rodině, kde je domácí násilí, je těžká závislost jedné osoby na druhé, nejčastěji to bývá muž, který vmanipuluje ženu do té pozice, kdy ona je naprosto bezmocná, násilím, vyhrožováním, třeba i nějakými sexuálními praktikami a tak dále. Nemá přátele, nemá třeba práci nemá žádné finanční prostředky, protože to všechno jí bylo postupně sebráno.“

Právě to jsou významné důvody, proč je pro oběť domácího násilí velmi těžké vymanit se z područí agresora. Od roku 2007 jim v tom pomáhá institut vykázání, kdy policie může agresora ze společného obydlí na deset dní vykázat. To pomůže oběti k tomu, aby situaci začala řešit. Třeba ve spolupráci s některou ze specializovaných poraden. Následných scénářů je mnoho, záleží na mnoha okolnostech případu.

Domácí násilí

„Určitě to teda oběť nevyřeší tím, že si to nechá všechno líbit. My musíme vždycky umět stavět hráze věcem, které se nám v tom vztahu nelíbí.“

Pokud v rodině dochází k agresi, děti tím trpí, i když není namířená přímo proti nim. Většinou totiž přejímají jako vzor jednání roli agresora nebo oběti. Poradny jako třeba i Magdala nabízí také týraným ženám i spolu s jejich dětmi zajištění utajeného pobytu. Poradna pak funguje v roli jakéhosi prostředníka. Pokud pachatel domácího násilí projeví přání naučit se svou agresivitu zvládat, může mu poradna zprostředkovat speciální terapii.

„Můžou existovat případy, kdy opravdu ta rodina se zase stmelí zpátky. Je to teda ojedinělé, to musím říci, ale může se to stát.“

Domácí násilí se nutně ale netýká jen žen. Obětí se může stát i muž, hendikepovaná osoba nebo senior.

„K domácímu násilí dochází například ve vztahu snacha – už stárnoucí tchyně, nebo syn a stárnoucí matka. Ten jev násilí vůči seniorům se v poslední době také hodně řeší.“

Upozorňuje Jindřiška Krpálková z poradny Magdala. A ta bude také hostem v Nedělních Dotecích víry.

autor: Markéta Šindelářová
Spustit audio