13. září  2014 v 09:05  rubrika: Křesťanský týdeník

Extremisté z Islámského státu vyvolali neobvyklou vlnu odsouzení – i v řadách muslimů

Humanitární pracovník David Haines byl zavražděn radikály Islámského státu - Foto:  ČTK

Humanitární pracovník David Haines byl zavražděn radikály Islámského státuFoto:  ČTK

Islámský stát, tedy organizace, která v letošním roce ovládla velké části Iráku a Sýrie, se svým názvem hlásí k islámu. Mnozí muslimové ovšem tvrdí, že tito islamisté jsou ve skutečnosti největší nepřátelé jejich víry.

Snad ještě nikdy žádná skupina ani čin nevyvolaly mezi muslimy tak jednoznačné odsouzení, jako bojovníci Islámského státu. Toho, čeho se lidé na západě dožadovali po 11. září, tedy jasné distance muslimů od nábožensky motivovaných teroristů, se naplnilo právě letos, třináct let po útocích na Světové obchodní centrum.  

Bojovníci Islámského státu v syrské Rakká - Foto:  ČTK/AP

Bojovníci Islámského státu v syrské RakkáFoto:  ČTK/AP

Nejde při tom jen o velké demonstrace řadových muslimů, kteří Islámský stát odmítají, nebo třeba i amatérská videa, které si dělají posměch z toho, jak se Islámský stát snaží ukazovat potenciálním rekrutům.  

Proti Islámskému státu a jeho tvrzení, že je naplněním staré touhy po čistě nábožensky řízeném státě, se postavily mnohé sunnitské náboženské autority. Například Velký muftí Egypta, nejlidnatější arabské země, označil násilnosti páchané Islámským státem za neislámské.  

Stejné stanovisko publikovala Rada pro americko-islámské vztahy, které hovoří jménem muslimů žijících ve Spojených státech, nebo už před několika měsíci skupina imámů působících ve Velké Británii – nechtějí být jakkoli spojováni s krutostmi, které se v Iráku a Sýrii dějí.  

Bojovníci Islámského státu v Sýrii - Foto:  ČTK/AP

Bojovníci Islámského státu v SýriiFoto:  ČTK/AP

Ještě dál šel Velký muftí Saúdské Arábie, který rovnou své souvěrce vyzval, aby s Islámským státem bojovali. Podobně ostatně zněla i výzva z nedávné schůzky Ligy arabských států. Saúdský Velký muftí také označil islamisty za „zlo“ a obvinil je, že kazí obraz islámu.  

V případě Saúdské Arábie je situace zvláště zajímavá, protože tato země je hlavním představitelem a propagátorem wahhábovské interpretace islámu. Ta je považována za zvlášť přísnou a konzervativní, nebo, chcete-li, radikalizující. Podle některých názorů právě tento výklad přispěl ke vzniku ideologie al-Kaidy.  

Ovšem už i sama al-Kaida vyjádřila ústy svého současného vůdce Ajmána Zaváhirího nesouhlas s Islámským státem. Zde ovšem nejde jen o ideje, ale i o zcela pragmatické důvody. Nyní už al-Kajda soupeří s Islámským státem o stejné zdroje a stejné publikum, přičemž v tomto případě učedník předčil mistra. Al-Kajdě hrozí, že zcela ztratí svou roli.  

Bojovníci Islámského státu v syrské Rakká - Foto:  ČTK/AP

Bojovníci Islámského státu v syrské RakkáFoto:  ČTK/AP

Proto kritizuje Islámský stát a dokonce odsoudila vraždy novinářů, které označila za posly pravdy. Přitom to byl právě člen al-Kajdy, kdo před více než deseti lety osobně podřízl hrdlo Danielu Pearlovi.  

Kromě kritiky umírněných sunnitských muslimů a žárlících extremistů se proti Islámskému státu velmi ostře vyslovují samozřejmě i šíitští muslimové, tedy skupina, kterou sunnitští radikálové považují za kacíře a pokud se jim dostanou do rukou, rovnou je zabíjejí. Tak jako šíité nemohli obdivovat radikálně sunnitskou al-Kajdu, o to méně mohou podporovat ještě extrémnější vydání tohoto druhu islámského extremismu.  

Je pravděpodobné, že Islámský stát nakonec bude poražen. Může se to stát jen za pomocí sunnitů samotných, zejména těch v Iráku a Sýrii. Tedy těch, kvůli kterým Islámský stát vytáhl do boje. 

Autor:  Jan Fingerland

Nové články v rubrice

 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Ženy v Ježíšově rodokmenu: Šalamounova matka Batšeba

  Dnes uslyšíte naposledy o ženách z Ježíšova rodokmenu. Na řadě je krásná Batšeba, ale není to moc hezké vyprávění. Byla matkou moudrého biblického krále Šalamouna, který se vyznačoval moudrost. Ale její osudy nebyly...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Taizé v Praze

  Praha na přelomu roku podpoří evropský ekumenismus v poměrech dnešní Evropy - tedy po ukrajinské krizi, nejen smíření duchovní a lidské, ale i politické a vojenské. Bratři z francouzské ekumenické komunity Taizé totiž...

   
 • 27. prosince  2014 v 09:05     Audio  rubrika: Křesťanský týdeník

  Slovenským špecifikom sú ľudové betlehemy

  V kostoloch i na námestiach po celom Slovensku sú v týchto dňoch vystavené nádherné vyobrazenia Ježišovho narodenia, ktoré si užijú malí aj veľkí. Zatiaľ čo niektoré zaujmú svojou skromnosťou či veľkosťou, rezbárskym...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas